Biztosat senki sem tud, de az anya szervezetében lehet a titok, hogy a hatalom és pénz köztelében miért születik több fiú, mint lány. A nők valószínűleg ösztönösen reagálnak arra, ami őket körülveszi, vagyis, hogy az újszülött milyen életkilátásokra számíthat.
Teljesen felborult a nemek aránya az újszülöttek között a Nagy Ugrás idején (1958-1961). Mao elnök a nagy Szovjetuniót megelőzve akart a kommunizmusba ugrani. Az eredmény katasztrofális lett: több mint 10 millió ember éhen halt. Az anyák rögtön reagáltak: a 109:100-as fiú-lány arány 104:100-ra csökkent. Az éhezés annyira beleivódott az anyák szervezetébe, hogy csak 1965-re állt vissza a normális arány. Az ok: a fiúk többet esznek. Őket viszik el katonának. Ráadásul az immunrendszerük is gyengébb. Vagyis a nyomorúságos körülmények között egy lánynak jobbak a túlélési esélyei, mint egy fiúnak.
Az anyák szervezete ösztönösen ezt előlegezte meg a kutatók szerint. Kína azután persze átesett a ló túlsó oldalára: az egykézés óriási férfi többletet produkált. Ma már 60 milliós férfi többlettel számolnak. Kínában a Ming dinasztia egyik császára tartja a nemzési rekordot: több mint ezer gyermeke volt, nagy többségük fiú. Dzsingisz kán, a nagy mongol uralkodó gyermekeinek száma állítólag az 1200-at is meghaladta. A nagy többség szintén fiú volt.
A gazdagok és hatalmasok többsége ma is fiút akar a dinasztiája folytatásához. Az anyák pedig igyekeznek teljesíteni ezt az elvárást. Annál is inkább, mert biztosak lehetnek benne: a fiúgyerek a milliárdos papától mindent megkap majd. Ez magyarázhatja a 65 százalékos fiúarányt a dollármilliárdosok között.
Forrás: hvg.hu