Tényleg lehetséges halálra rémülni?

A horrorfilmekben gyakori (és éppen ezért egy kicsit már elcsépelt) jelenet, amikor egy szereplőt úgy megijesztenek, hogy az holtan esik össze, esetleg a félelem és a szorongás vezet a halálához. Valóban megtörténhet ilyen? Belehalhatunk a félelembe?

Harcolj vagy menekülj

A félelmetes helyzetekre az evolúció során kialakult az úgynevezett "harcolj vagy menekülj" válaszreakció, vagyis a szervezetünk egy-egy komoly stresszhelyzetre, fizikai veszélyre úgy reagál, hogy megemeli a szívverést, kitágítja a pupillákat, megnöveli az izmok vérellátását, fokozza az adrenalin nevű hormon termelődését stb. Ezek mind szükségesek voltak ahhoz, hogy képesek legyünk elmenekülni egy feldühödött vadállat elől, vagy fel tudjuk vele venni a harcot. Ezt a reakciót a központi idegrendszer szabályozza.

Ezek a reakciók akár az életünket is megmenthetik (bár manapság meglehetősen kicsi az esély arra, hogy egy veszélyes vadállattal kell szembenéznünk), de az adrenalin megnövekedett szintje akár károsíthatja is a szervezetünket, elsősorban a szívünket.

Mire használhatjuk a félelmet? Vannak, akik egyszerűen imádják a félelmet: "beindítja" őket. Mások mindent megtesznek, hogy elkerüljék az aggasztó helyzeteket. Miért bánunk ennyire különbözően a félelmeinkkel? Kattintson! Az adrenalin hatására ugyanis nagy mennyiségű kalcium kerül a szív izmaiba, melyek ennek hatására összehúzódnak - ez hosszabb távon akár azt is eredményezheti, hogy az izmok nem képesek ellazulni. Ha valaki nagyon fél, az hosszú ideig tartja felfokozott állapotban a szervezetét, a szív sejtjeibe folyamatosan áramlik a kalcium, így az izmok rendkívül erős görcsbe rándulhatnak. Ez pedig akár szívritmuszavarokat , fibrillációt is okozhat, vagyis a szív nem úgy ver, ahogyan kellene neki.

A hirtelen ijedtség különösen a szívbetegekre lehet veszélyes

A hirtelen ijedtség különösen a szívbetegekre lehet veszélyes

Akár halált is okozhat

A szívritmus zavarai pedig akár a vérnyomás zuhanásához, az agyi vérellátás akadályoztatásához, és eszméletvesztéshez is vezethetnek. Szélsőséges esetben ezek az események halált is okozhatnak.

A szakemberek szerint ráadásul ezek a kellemetlen, időnként halálos tünetek nemcsak a félelem miatt alakulhatnak ki, hanem más, extrém erős érzelmek is kiválthatják a fokozott adrenalintermelődést, így az esetleges szívritmuszavart is. Ezek közé tartozik például a szexuális együttlét, egy sportesemény miatt érzett izgalom, de akár hangos zajok, sőt szagok is okozhatják a szervezet pánikreakcióját.

Nagyon ritka

Szerencsére, rendkívül ritka, hogy valaki halálra ijedjen, de egyáltalán nem lehetetlen. Az idősebbek, illetve a szívbetegek nagyobb veszélyben vannak, hiszen eleve nem működik már olyan jól a szívük. Azt sem szabad elfelejteni, hogy a fokozott stresszre adott válaszreakcióinkon mi magunk is változtathatunk, a különböző stresszkezelési technikákkal (jóga, meditáció stb.) ugyanis "megtaníthatjuk" a szervezetünket arra, hogy kevésbé erőteljesen reagáljon.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Nagyrészt erősen felhős időre számíthatunk több helyen - nagyobb eséllyel az ország északi felén - esővel, záporesővel, elvétve zivatar is kialakulhat. Az éjszaka második felében megszűnik a csapadéktevékenység, ezzel együtt a felhőzet is felszakad, és hajnalra kiderül az ég. A nyugati, délnyugati szelet erős, főként a front mentén az átmenetileg északnyugatira forduló szelet viharos lökések kísérhetik, majd hajnaltájt veszít erejéből a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 4 és 9 fok között alakul, de a tartósabban derült és szélcsendes hidegre hajlamos helyeken ennél alacsonyabb értéket is mérhetünk. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra