Többé nem hiszünk az álhíreknek

A futótűzként terjedő álhírek ellen lépnének fel a Cambridge-i Egyetem kutatói egy új ötlettel.

Az álhíroldalak terjedése ellen keresnek megoldást a Cambridge-i Egyetem kutatói, ehhez pedig egy pszichológiai "oltást" fejlesztenek ki, amely immúnissá tenné az embereket a téves információkra - írja az Index .

Tényleg elég, ha valaki véletlenszerűen egymás mellé pakolja a "rák", a "gonosz gyógyszerlobbi", a "csodaszer" és a "hazug orvosok", kifejezéseket, és máris ezrek osztják meg az interneten az írást? Cikkünkben bemutatjuk, hogyan ismerheti fel az egészségügyi álhíreket !

Ne higgyen el mindent, amit olvas

Az internet kevésbé gyakorlott felhasználói között ugyanis futótűzként terjednek olyan álhírek is, amelyeknek semmilyen alapjuk nincsen. A BBC szerint a kutatók azt javasolják, hogy az oltások mechanizmusához hasonlóan "megelőző jelleggel" adagoljanak kisebb dózisban álhíreket az embereknek. Az elképzelése szerint a kis dózisban kapott hülyeség tanulságait levonva, mintegy ellenreakciót lehet kialakítani az álhírek ellen, azaz tanulva a múltbéli átverésekből, könnyebben ki lehet szűrni a baromságokat.

Futótűzként terjednek az álhírek az interneten
Futótűzként terjednek az álhírek az interneten

A kutatók egy olyan repertoárt kívánnak összeállítani ezeknek az embereknek, amely kis mennyiségben adagolná ezeket az információkat, így a betegségek elleni védőoltáshoz hasonlóan válnának rezisztenssé az álhírek terjedésére - magyarázta a kutatás vezetője, Sander van der Linden.

Már tesztelték is az elméletüket 2000 amerikain, akiknek a klímaváltozással kapcsolatban adtak be kamu és igaz információkat különböző módszerekkel. Hogyha az álhíreket a valós információkkal összekeverve adagolták, a felhasználók nehezen tudtak különbséget tenni közöttük, akiknek viszont egyszerre, a hülyeséget jelző külön figyelmeztetéssel adták elő az információkat, azok nem hitték el az álhírt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra