Újabb dolog derült ki a modern emberről

Németország délnyugati részén felfedeztek egy combcsontot, amely egy elveszett törzs nyomára vezet. A combcsont bizonyítja, hogy az emberek kisebb csoportja jóval a nagy elvándorlás előtt elhagyta Afrikát, majd eltűnt.

A kutatást a Max Planck Intézet kutatói végezték a Tübingeni Egyetem tudósaival közösen. A talált combcsont mitokondriumait vizsgálták, hogy megtalálják a neandervölgyiek és a modern ember között a kapcsolatot. A mitokondrium az energia előállításában és elraktározásában játszik meghatározó szerepet. Azért érdekes a kutatók számára, mert viszonylag előrelátható módon mutálódik a DNS-e. Könnyen fel tudják térképezni a mutációkat, és jó közelítéssel tudják megbecsülni, hogy a két populációban mikor voltak ezek közösek.

neandervölgyi
Neandervölgyi nő rekonstrukciója. Sokkal korábban vándorolni kezdtek, mint eddig gondolták

A modern ember és a neandervölgyi utoljára 400 ezer évvel ezelőtt közösködött, pedig a korábbi vizsgálatok szerint már 800 ezer évvel ezelőtt szétváltak útjaink. Olyan törzset is találtak, amely 400-450 ezer évvel ezelőtt vált le a neandervölgyiektől és indult vándorútra a világ körül. Ezt a törzset a szibériai Gyenyiszovai-barlang után nevezték el.

Tavaly robbant a hír, hogy egy spanyol barlangban találtak neandervölgyi csontokat. Ezek 430 ezer évesek, vagyis feltételezik, hogy a neandervölgyiek akkor már elvándoroltak Afrikából. Az elfogadott elmélet szerint a modern ember 50 ezer évvel ezelőtt hagyta el Afrikát. Ezt az elméletet módosítják a DNS-t vizsgáló kutatások, amelyek feltételezik, hogy a két emberfaj gyakrabban találkozott az évezredek alatt, mielőtt teljesen elváltak volna útjaik.

És most jön a csavar. A német barlangban talált csont korát ugyan nem tudták meghatározni szénizotópos kormeghatározással , de a mitokondriumok DNS-e alapján 124 ezer évesre becsülik. Viszont nem az akkoriban elterjedt neandervölgyiekhez tartozik, hanem egy jóval korábbi, legalább 220 ezer éves törzshöz.

A nemi jellegeken kívül a férfiak és a nők testfelépítése számos ponton eltér egymástól: más például a koponya és a medence formája, de az egyik legjellegzetesebb különbség az orr méretében látható. A szakemberek szerint ennek viszonylag egyszerű oka van. A neandervölgyiektől ered a megfejtés. Részletek!

Ezekből a tényekből sok következtetést lehet levonni. Egyrészt a modern ember többször járt Európában - és jóval korábban az eddig feltételezettnél. Útjai során barátkozott a neandervölgyiekkel, és keveredtek egymással. Másrészt a neandervölgyiek sokkal változatosabbak a gondoltnál.

Forrás: Index.hu

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható, de közben délnyugat felől egyre nagyobb területen megnövekszik a felhőzet, estére már nagyrészt erősen felhős lesz az ég. Az Északi-középhegység térségében nem zárható ki délután zápor, esetleg zivatar, majd késő délutántól, estétől máshol is növekszik a csapadék esélye. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra