Viszlát herpesz: nemsokára valóság lehet

A herpeszvírusok takarékosan szaporodnak: csak a legfertőzőbb utódjukat küldik ki az új sejtek megtámadására. Két virológus nemrégiben felfedezte, hogyan határozzák meg ezek a vírusok, melyik utódjukat küldjék támadni.

A College of Veterinary Medicine kutatói a Proceedings of the National Academy of Sciences legutóbbi számában írnak ennek a minőségellenőrzési rendszernek a mechanizmusáról, amely a virális szaporodás sima működésének biztosításával optimalizálja a vírus terjedését. A kutatók azonosították azokat a fehérjéket a fertőzött sejtek sejtmaghártyájában, amelyek azt szabályozzák, melyik virális termék szabaduljon fel. E felfedezés olyan új gyógyszerek kifejlesztéséhez vezethet, amelyek úgy akadályozzák a vírus szaporodását, hogy gátolják az ellenőrző útvonalakat, így ejtve csapdába a vírusokat azokban a sejtekben, amelyeket először megfertőztek.

"Amikor a herpeszvírus megszáll egy sejtet, a sejtmagját egy vírusgyártó üzemmé változtatja" - mondja Joel Baines virológus, a tanulmány társszerzője. "Fehérjetokokat, úgynevezett kapszidokat hoz létre, melyeket megtölt a vírus DNS-ével, és a sejtmaghártyán kívülre küldve újabb sejteket fertőz meg velük. Ha azonban hiba történik a gyártósoron, néhány kapszid üres marad, nem tartalmaz DNS-t, és ezek kiszállítása a források elpazarlását eredményezi."

A kutatóknak sikerült azonosítaniuk azokat a fehérjéket, amelyek a herpeszvírus-kapszidok felületén elhelyezkedve összetartják azokat, és megakadályozzák, hogy a beléjük tömött DNS miatt szétrepedjenek. Az örökítőanyaggal megtöltött kapszidok sokkal több ilyen fehérjével rendelkeznek, mint az üresek. A herpeszvírus ennek a mechanizmusnak köszönhetően terjedt el az összes állatfaj között. A 25 ismert herpeszvírus közül nyolc rendszeresen fertőzi az embereket. Ha a herpeszvírus egyszer bejutott a szervezetbe, egy életre ott is marad, és időközönként fellángol. Gyógymódja egyelőre nincs, de Baines térképe azt mutatja, hogy a vírus szaporodási rendszerét gátolni lehet.

Animáció: HáziPatika.com

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől átmenetileg nagyobb területen megvastagszik a felhőzet, amely délutántól ugyanebből az irányból vékonyodni, szakadozni kezd. A legtöbb napsütés a Dunántúl délnyugati részén valószínű. Északkeleten néhol kis mennyiségű vegyes halmazállapotú csapadék előfordulhat. Estétől az Északi-középhegység tágabb környezetében egyre többfelé képződik köd. Az ország délnyugati kétharmadán kezdetben többfelé élénk, néhol erős déli, délnyugati szél késő délutánra, estére fokozatosan mérséklődik, miközben a nap folyamán az északi, északkeleti harmadban keletire fordul a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet vasárnap az északi, északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 13 fok között valószínű - délnyugaton számíthatunk a legmagasabb értékekre. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra