Így legyen egészséges a vakáció

Utazás előtt érdemes tájékozódni az adott ország higiénés és egészségügyi jellemzőiről, szükséges esetben pedig a megfelelő oltásokkal felvértezve szabad csak nekivágni a nyaralásnak!

Évente átlagosan 8-10 ezer embernek adnak utazás előtt tanácsot és összesen 12-13 ezer oltást adnak be az Országos Epidemiológiai Központ Nemzetközi Utazás-egészségügyi és Oltóközpontjában. Az intézmény júniusban ünnepli megalapításának 15. évfordulóját. A több nyelven beszélő, kiemelkedő szakmai tudással rendelkező orvos-asszisztens csapat másfél évtizeddel ezelőtt állt össze, nemzetközi színvonalú szolgáltatást biztosítva az utazóknak. Az idei évre jellemző, hogy a központ munkatársait gyakran kérdezik a közel-keleti koronavírus- (MERS-) fertőzésről, valamint a Guineában és Sierra Leonéban zajló Ebola járványról, emellett a Labdarúgó Világbajnokság kapcsán a Brazíliába való utazásról is többen érdeklődnek.

Az utazók számára gyakran jelentenek erőpróbát az országok közötti kulturális, higiénés, etikai és gazdasági különbségek. Nem csak az egészségi problémák - mint pl. a gyomor-bél panaszok, a láz és a fertőzések - elkerülése fontos. Előzetesen tájékozódni kell a célországra jellemző szokásokról, kultúráról, életmódról és politikai helyzetről.

A magyarok által legszívesebben látogatott dél-európai turisztikai célpontok esetében az egyik legfontosabb tényező a hasmenés, a balesetek, az UVA/UVB sugárzás, a leégés és a tengeri csalánozók csípésének elkerülése. Érdemes palackozott vagy forralt vizet inni és különösen figyelni a fertőtlenítésre. Emellett tanácsos olyan gyógyszereket magunkkal vinni, amelyek segíthetnek a tüneti kezelésben, ha szükséges.

Jellemző, hogy egyre többen utaznak különböző egzotikus nyaralóhelyekre. Ilyen esetekben különösen fontos lehet az előzetes orvosi konzultáció. Az utazók felkészítésével foglalkozó szakemberek naprakész információval rendelkeznek a világ más tájairól jelentett új és régi fertőző betegségekről. Ismerik a védőoltások alkalmazásával kapcsolatos javaslatokat, a nem fertőző betegségek megelőzési módjait. Emellett készülnek az aktuális nemzetközi eseményekre is.

Így legyen egészséges a vakáció

Jelenleg a Brazíliában június 12-én kezdődő sárgaláz elleni védőoltást . A vakcinához ugyanis hónapok óta nehéz hozzáférni, miközben a rendezvény több helyszíne is sárgalázzal érintett területeken található. A szúnyogok által terjesztett Dengue-láz, az étellel-vízzel átvihető kórokozók, a cseppfertőzéssel terjedő vírusos és bakteriális fertőzések megelőzése mellett, a hosszú repülőút kockázatára, az állatharapások elkerülésére és a személyes biztonság fontosságára is felhívják a figyelmet.

2013. óta változott a poliomyelitis (járványos gyermekbénulás) helyzete a világban. Olyan országokban is előfordul a vad vírus, ahol már évek óta nem volt jelen. 10 országban mutatható ki a vírus cirkulációja, melyek közül Izraelbe és Etiópiába rendszeresen szerveznek turista utakat, míg Afganisztánt, Irakot, Kamerunt és Nigériát általában munkavállalás vagy üzleti út kapcsán keresik fel a magyar utazók. Az Kamerunban , az ország elhagyása előtt oltásra kötelezik.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Több órára kisüt a nap, a képződő gomolyfelhőkből néhol előfordulhat kisebb zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, az Északnyugat-Dunántúlon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 19 és 23 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra