Heves, égő fájdalom? Medúza!
A világító medúza (Pelagia noctiluca) mérge inkább csak a kisgyerekekre nézve jelent veszélyt, csípése éles fájdalommal jár, rosszullétet, hányást, ájulást okozhat. Toxinjára kevesen allergiásak, a csípés helye viszont egy-két hétig viszket, hólyagos, piros. A füles medúza vagy holdmedúza (Aurelia aurita) fájdalmas, égető szúrása további két napig érezhető, a duzzanat pedig akár két hétig is emlékeztethet a kellemetlen "találkozásra", olykor kisebesedhet, felhólyagosodhat. Mérge nem allergén.
Kezelés: Medúzacsípés esetén azonnal jöjjünk ki a vízből, mossuk le a sebet tengervízzel (ne csapvízzel!), majd öntsünk rá ecetet, esetleg tegyünk rá ecetes borogatást. A medúzák által sűrűn lakott vízparti szakaszoknál érdemes lycra anyagú, esetleg búvár- vagy szörfruhát viselni, kiegészítve békatalppal vagy úszócipővel.
A sünök okozta sebek
Nemcsak belelépni, búvárkodás közben akár bele is lehet tenyerelni a tengeri sünökbe. Testüket hosszú, éles, méreggel bevont tüskék borítják, ha pedig megérintik őket, fájdalmas szúrt sebet okoznak a "betolakodónak". A tüske miatt kialakult helyi gyulladás mellett ízületi- és izomfájdalom, illetve kiütés jelentkezhet, ha a beletört tüskéket nem távolítjuk el azonnal.
Kezelés: Az ecet ennél a sérülésnél is megoldást jelent, hiszen a kisebb tüskéket feloldja, a nagyobbakat viszont sebészi úton kell eltávolítani. A sün mérgét a hő hatástalanítja, így az érintett testrész forró vízben való áztatása is megfelelő gyógymód. Megelőzés céljából érdemes körültekintőbben gázolni a sekély vízben, és műanyag cipőt, korallcipőt viselni a tengerparton való séta során is. Ez utóbbi esetén kézenfekvő megoldás az is, ha egy bottal "döfködjük" a talajt magunk előtt.
Borotvaéles és tüskés
A sekély, tengerparti vízben gázolván a rájákkal is meggyűlhet a nyaralók baja. Rálépve az állat a farkán található tüskéjét beledöfi az áldozat lábába vagy lábfejébe, és kiereszti mérgét. A tüske által okozott seb erősen vérzik, szakadt szélű, és a sérüléssel járó erős fájdalom csak órák, akár napok múlva szűnik meg. Ha a tüske kis darabkái a sebben maradhatnak, emelkedik a fertőzés kockázata. Ájulásra való hajlam, gyengeség, hányinger és izgatottság is jelentkezhet a tünetek között, ritkábban hányás, hasmenés, verejtékezés, görcsök és légzési nehezítettség.
Kezelés: A mérget a hő semlegesíti, így a sérült végtagot forró vízben tartva fél-másfél órán keresztül enyhíthető a fájdalom. Az esetlegesen bennmaradt tüskéket orvosnak kell eltávolítani, és a sebet is kitisztítani. Ha elfertőződött, az antibiotikumos kezelés is szóba jöhet, csak úgy, mint a sebészi beavatkozás, ha a sérülés nagyon nagy kiterjedésű.