10 tévhit a rovarokról

Az alábbiakban megpróbálunk tisztázni néhány rovarokkal kapcsolatos tévhitet.

1. Tévhit: A B1-vitamin segítségünkre lehet a szúnyogok elriasztásában.

Az igazság: Nincs hitelt érdemlő bizonyíték arra, hogy a B1-vitamin hatékonyan segít megelőzni a szúnyogcsípést.

2. Tévhit: A szúnyogok továbbítják a HIV-vírust.

Az igazság: Nincs tudományos bizonyíték arra, hogy a HIV-vírus szúnyogcsípésen keresztül is terjed.

3. Tévhit: Speciális anyaggal átitatott törlőkendő használata segít megelőzni a szúnyogcsípést.

Az igazság: Nincs olyan tudományos vizsgálat, amely szerint ez a módszer hatékony védelmet nyújt a szúnyogok ellen.

4. Tévhit: Ha banánt eszünk, még inkább ki vagyunk téve a szúnyogok csípésének.

Az igazság: Nem létezik olyan tanulmány, mely szerint a banánfogyasztás hatással lenne a szúnyogokra. A szúnyogokat az emberi test által kibocsátott szén-dioxid, a parfümillatok, a hajápolási és a bőrápolási termékek illata vonzza.

5. Tévhit: A fokhagyma fogyasztása elriasztja a szúnyogokat.

Az igazság: Csakúgy, mint a banán esetében, nincs olyan tudományos vizsgálat, mely arra ösztönöz, hogy a szúnyogcsípés megelőzése érdekében fogyasszunk fokhagymát.

6. Tévhit: Kullancscsípés esetén olajat vagy alkoholt kell a bőrre kenni.

Az igazság: A csípést követően ne kenjen semmilyen anyagot a bőrre! A kullancs eltávolításának helyes folyamata az,hogy a kullancsot megfogjuk a bőr felett, nem csavarjuk meg, hanem egyenesen kihúzzuk felfelé!

7. Tévhit: A kullancsok a fákról esnek ránk.

Az igazság: Ellentétben azzal, amit sokan gondolnak, a kullancsok nem a fákról ugranak le ránk. Ezek a rovarok ugyanis a 1,5 méternél nem magasabb bokrokban rejtőznek. Ahhoz, hogy egy kullancs megtámadjon, le kell törni egy ágat vagy fűszálat, ahol megbújnak. Ezért nagyon fontos, hogy ha csak lehet, kerüljük el a bokrokkal benőtt területeket, a magas füveket és ne üljünk a fűbe.

8. Tévhit: A sötét színű ruhák megóvnak a kullancsoktól.

Az igazság: A kullancsoknak nincs szemük. A szagokat és az emberi test melegét érzik. Ha kirándulni megyünk, viseljünk lehetőség szerint hosszú ujjú inget, hosszú nadrágot és zárt cipőt. A fejünket védjük sapkával. Ezáltal a kullancsok csak korlátozottan férnek hozzá a bőrhöz.

9. Tévhit: A legyek nem csípnek.

Az igazság: Ez típustól függ. Egy átlagos légy vagy a gyümölcslégy nem csíp. Csíp viszont a cecelégy, mely az álomkórt hordozza (Trypanosomiasis) és kizárólag Afrikában él, a szuronyos istállólégy (Stomoxys calcitrans) és a bögöly (Tabanidae).

10. Tévhit: Ahhoz, hogy megszabaduljunk a legyektől, elég, ha tisztán tartjuk a környezetünket.

Az igazság: A felhalmozódott szemét, valamint a romlandó dolgok eltávolítása nem elegendő. Ne hagyjunk kint élelmiszert vagy ételt fedetlenül. Tartsuk tisztán a konyhát és a főzőeszközöket. Amit tehetünk még, hogy rovarirtó szereket használunk, melyek hatékony védelmet nyújtanak a csípős legyek ellen is (bögöly).

Forrás: Autan

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az átmeneti felhőzetcsökkenést követően kelet felől ismételten befelhősödik az ég, és általában közepesen vagy erősen felhős idő várható. A Dunántúl északnyugati részein azonban végig naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.