A műanyagszemét ekkora bajt okoz

Műanyagban fuldoklik egy csodaszép sziget, de a madarakat is mérgezi a rengeteg szemét.

Világszerte egyre nagyobb problémát okoz a műanyagszemét növekvő mennyisége. Most például arról érkezett hír, hogy az UNESCO világörökség részét képező dél-csendes-óceáni Henderson-sziget fuldoklik a szemétben. A földnyelven hat tonna műanyaghulladékot gyűjtöttek össze tudományos szakemberek két hét alatt.

"Mindenhol szemetet találtunk. Palackokat, tartályokat, mindenféle halászati eszközt, amelyek számos országból - Németországból, Kanadából, az Egyesült Államokból, Chiléből, Argentínából vagy Ecuadorból származnak" - mondta Jennifer Lavers ausztráliai tengerbiológus, aki az elmúlt hónapban expedíciót vezetett az Új-Zélandhoz tartozó lakatlan szigetre, amit régebben "környezeti koronaékszernek" tartottak érintetlensége, páratlan tisztasága miatt.

Rengeteg szemét kerül évente a tengerekbe, a pontos szám egészen elképesztő. Részletek a cikkben !

Nem hosszú távú megoldás

Lavers, aki először 2015-ben vezetett expedíciót a szigetre, és jövőre, illetve 2012-ben is meg akarja ismételni az akciót, leszögezte: az általa tapasztaltak alapján a szemétgyűjtés nem jelent hosszú távú megoldást az óceánok hulladékszennyezésére. "Olyan sok szemét van már óceánjainkban, hogy valóban mindent meg kell tennünk azért, hogy megakadályozzuk, hogy még több kerüljön oda" - mondta.

Egyre nagyobb gondot okoz a műanyagszemét növekvő mennyisége
Egyre nagyobb gondot okoz a műanyagszemét növekvő mennyisége. Forrás: 123rf.com

Mérgezi a madarakat a műanyag

Szintén riasztóak azok a műanyagszemét negatív hatásával kapcsolatos eredmények, amelyeket ausztrál kutatók tártak a nyilvánosság elé. A Tasmaniai Egyetem Tengeri és Antarktiszi Tanulmányok Intézetének (IMAS) szakemberei az Ausztráliától keletre fekvő Lord Howe-sziget barna vészmadaraitól (Ardenna carneipes) begyűjtött vérmintákat elemeztek, és megállapították, hogy a lenyelt műanyaghulladék változásokat idéz elő a szervezetükben.

"A műanyaghulladék lenyelése közrejátszik ebben a faj populációjának csökkenésében, de hogy milyen módon van hatással a madarakra, arról eddig nem sokat tudtunk" - mondta a Henderson-szigetet megtisztító akció vezetője, a fentebb már említett Jennifer Lavers, aki az Environmental Science and Technology című folyóiratban publikált tanulmány vezető szerzője is.

A kutatók csökkent kalciumszintet mutattak ki azoknak a madarakban a vérében, amelyek műanyagot ettek. Ezeknek az állatoknak a testtömege is alacsonyabb volt, valamint a szárnyuk, a fejük és a csőrük hossza is eltért a többiekétől.

"A műanyag mérgező. Ha egyszer a szervezetbe kerül, a benne lévő méreganyagok beszivárognak az állat véráramába és neurológiai, viselkedési, valamint szaporodási problémákhoz vezetnek, illetve szélsőséges esetben az egyed halálát okozhatják" - írták a tanulmányban.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +20 °C
Minimum: +12 °C

A délnyugati tájakon még nagyrészt erősen felhős lesz az ég, de északkelet felől egyre nagyobb területen szakadozik, vékonyodik a felhőzet. A Dunántúlon még több helyen számíthatunk esőre, záporesőre, helyenként zivatarra. Az északi és keleties szelet néhol élénk, záporok, zivatarok környezetében erős lökések is kísérhetik. Késő estére 12 és 19 fok közé hűl le a levegő. Hideg fronthatásra számíthatnak az arra érzékenyek, többeknél előfordulhat fejfájás, vérnyomás-ingadozás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra