A gépjárművekben található elsősegélydoboz a KRESZ által előírt kötelező felszerelés. Kevesen tudják azonban, hogy mit rejt. A tartalma elsősorban vérzéscsillapításra, sebellátásra egyszerű rögzítésre szolgál. Gumikesztyű helyett többnyire nejlonkesztyűt tartalmaz. Fertőtlenítőszerként korábban jódtinktúrát, napjainkban általában műtéti kézfertőtlenítőt tartalmaz, amelyek közül egyik sem kerülhet közvetlenül a sebbe, kizárólag annak környékén alkalmazható.
A mull-lap és a mullpólya kék felirata steril mivoltára utal, ezek lejárati dátumát rendszeresen ellenőrizni kell, vágásukhoz pedig ollót is találunk. A háromszögletű kendő törések, rándulások, ficamok ellátására, szükség esetén kötözésre használható. Mint az az ORFK honlapján olvasható, a felszerelésben található eszközöket az azokon feltüntetett lejárati időn belül lehet felhasználni, azt követően azokat cserélni kell. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a teljes felszerelést kell lecserélni.
Az internetes hírek elterjedése után az egyébként néhány ezer forintért beszerezhető elsősegélydoboz gyorsan hiánycikké vált, nemcsak az előre összeállított csomagok, hanem a kötszerek és fertőtlenítő szerek külön-külön sem elérhetőek. Az általunk megkérdezett gyógyszertárakban néhány napon belülre tudták ígérni a beszerzését.
Nem elég, hogy ott van!
Bár a hivatalos előírás szerint a dobozt "portól és víztől védett csomagolásban a járművezető számára jól hozzáférhető helyen kell a járművön tartani", sokan most, a hírek hatására ellenőrizték először, hogy pontosan hol is található a kocsijukban az elsősegély felszerelés. A tárgyi eszközök mellett azonban sokkal fontosabb a tudás maga, azaz hogy valóban el tudjuk-e látni vészhelyzetben a sérültet.
Zakariás Zoltán, az felmérés , melyben motorosokat kérdezünk meg - többek között - a saját elsősegély-nyújtási tudásukról. Mindössze 7 százalékuk volt biztos abban, hogy segíteni tudna" - mondja a szakember a megdöbbentő tényt.
"Vészhelyzetben vagy nagy motiváltság esetén, például ha egy családtagról van szó, természetesen előjöhetnek a tanultak, ám mindenképpen megnyugtató, ha valaki rendszeresen frissíti tudását. A jártasságot, a tudást a jegyzetek átismétlésével, internetes videók megtekintésével vagy egy ismétlő tanfolyamon való részvétellel nagyszerűen vissza lehet szerezni" - mondja Zakariás Zoltán. Persze az, hogy ezt mennyire tudja valaki valóban alkalmazni, teljesen más kérdés.
A szakember szerint az öt legfontosabb dolog, amit mindenkinek tudnia kell:
1. az újraélesztés protokollja
2. az eszméletlen beteg légútbiztosítása
3. az égési sérülések ellátása
5.a rosszullétek kezelése