Ez történik, ha villám csap belénk

Villámcsapás indirekt módon is érhet minket: ha például olyan vasat fogunk, amelybe villám csapott, esetleg a talajon keresztül ér a feszültség. Milyen tünetei vannak a villámcsapásnak, hogyan kezelhetjük? Betegségek A-Z-ig rovatunkban erre is választ talál.

A villámcsapás lehet direkt és indirekt is. Előbbi azt jelenti, hogy valakibe konkrétan belecsap a villám, míg az utóbbi azt, amikor valakin átvezetődik az áram, mert például egy olyan vasat fog, amelybe villám csap, esetleg a talajon keresztül éri a feszültség. Ezek az energiák ugyanis képesek akár a levegőn, mint szigetelő rétegen keresztül is áthatolni.

A villámcsapás tünetei, kórlefolyása

Teljesen változó, hogy maga a villámcsapás hol éri a testet, de jellemzően a kiálló területeken. Az indirekt villámcsapás, ugyan nagyon ritkán, de lehet annyira enyhe, hogy különösebb tüneteket nem is okoz, vagy ha igen, akkor is előfordul, hogy valaki olyan felelőtlen, hogy nem fordul miattuk orvoshoz. Pedig ez fontos lenne, mert például szívritmuszavar akár a későbbiekben is kialakulhat egy korábbi villámcsapás miatt.

Egy korábbi villámcsapás is okozhat szívritmuszavart

A villámcsapás legtöbbször súlyos, életveszélyes állapotot okoz. Ennek hátterében az áll, hogy elektromos hatása keringésleállást idézhet elő, míg biológiai hatása és hőhatása a szövetek elhalását, megégését eredményezheti. Súlyos esetben a keringés azonnal leáll.

Tudjon meg mindent a villámcsapás tüneteiről, kezeléséről, kattintson Villámcsapás szócikkére!

Kicsi az esély rá, hogy egy nyári vihar során villám csapjon belénk, nem árt tisztában lenni azzal, mit tehetünk annak érdekében, hogy még jobban lecsökkentsük a kockázatot.

  • Vihar esetén ne hagyjuk el otthonunkat, ha pedig a szabadban ér minket, azonnal keressünk menedéket: lehetőleg szigetelt, vízzel, villannyal ellátott házat, de egy nem nyitható tetejű autó is megteszi.
  • A házon belül zárjunk el minden elektromos berendezést és maradjunk tőlük távol, ugyanígy tegyünk a kandallóval is.
  • Mobil, vagy vezeték nélküli telefont használjunk a vezetékes helyett.
  • Kerüljük a vízzel való érintkezést.
  • Minden fém tárgytól maradjunk távol.
  • Az utolsó villámlás után még várjunk fél órát, amíg visszatérünk a normál tevékenységünkhöz.
  • A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

    Olvassa el aktuális cikkeinket!

    Orvosmeteorológia
    Fronthatás: Kettős front
    Maximum: +14 °C
    Minimum: +3 °C

    Délelőtt az ország keleti felében-harmadában még több lehet a felhő, majd ott is gomolyosodik a felhőzet. Másutt gomolyfelhős, napos időre számíthatunk. Elszórtan várhatók záporok, jégdara záporok, elsősorban a Duna-Tisza közén zivatarok is kialakulhatnak. Az északi szél nagy területen megélénkül, a Bodrogközben és a Bakonyban, valamint záporok, zivatarok környezetében erős széllökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 16 fok között alakul. Késő estére 4 és 9 fok közé hűl le a levegő. Az előrejelzések szerint a szerdai napot kettős fronthatás dominálja majd.

    Hogy érzed magad?

    Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


    Hogy érzed most magad fizikailag?

    Hogy érzed magad?

    Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


    Milyen most a lelkiállapotod?

    Hogy érzed magad?

    Legjobban:
    Legrosszabbul:
    Kezdjük újra