Földrengés: hogyan lehet túlélni a romok alatt?

A múlt héten óriási, rengeteg halálos áldozattal járó földrengés rázta meg Olaszországot, és azóta is folyamatosak a rengések. Szerencsére hazánk természeti katasztrófáktól nem sújtott területen fekszik, ettől függetlenül előfordulhat, hogy olyan területen tartózkodunk, ahol éppen reng a föld.

A Geology.com tanácsa szerint ilyenkor az egyik legfontosabb dolog, amit tehetünk, hogy nem rohanunk ki a szabadba, inkább az épületen belül tartózkodunk, lehetőleg egy erős asztal alá bújva. Kerüljük az ablakokat vagy a nagyobb bútorok közelségét, amik esetleg ránk dőlhetnek.

Természetesen ezek a tanácsok olyan helyen alkalmazhatóak, ahol megfelelően stabil épületeket emeltek. A 2010-es haiti földrengés után a szakértők inkább azt javasolják, hogy ne valami alá, hanem egy erősebb bútor, mondjuk az ágy mellé feküdjünk, ugyanis ha a falak omlani kezdenek ezek a bútorok felfogják annak zuhanását és olyan terület jön létre körülöttünk, ahol nem nyom agyon a törmelék.

Hogyan tudunk túlélni a romok alatt?

Ha mégis a szabadban ér a földrengés , akkor olyan nyílt területre kell jutnunk, ahol nincsenek épületek vagy elektromos vezetékek, sőt semmi, ami esetleg ránk zuhanhatna. Autóval az út szélére kell húzódni és a járműben megvárni, amíg a földrengés véget nem ér. Kerüljük a hidakat és felüljárókat, és ha folyó közelében vagyunk, próbáljunk minél távolabb megállni tőle. Szintén figyeljünk a magasfeszültségű vezetékekre, esetleg a nagyobb közlekedési táblákra.

Elsősegélydoboz: és használni tudja-e?

Ha mégis ránk omlik a ház, akkor sem kell azonnal pánikba esni. Ha van megfelelő mennyiségű oxigén , akkor a legnagyobb veszélyt le is tudtuk. Vigyázni kell azonban akkor, ha valami ránk zuhan és a mentésnél azt leemelik rólunk, ugyanis fennáll a veszélye az „összezúzódás szindrómának”. Ez akkor következik be, ha az emberre zuhant tárgyat felemelik, és az összenyomott testrészből méreganyagok szabadulnak fel.

Forrás: medicaldaily.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Az előrejelzések alapján hétfőn frontmentes időnk lesz, így a frontérzékenyek tünetei várhatóan nem erősödnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra