Ilyen hatással van az emberi szervezetre a fény

A természetes fény az élőlények lételeme: bennünket érő mennyisége közvetlen befolyással van testi és lelki jóllétünkre: általános közérzetünkre, energiaszintünkre és egyes betegségek kialakulására vagy rosszabbodására.

A napok rövidülésével, amint egyre több időt kényszerülünk mesterséges fényben tölteni, előtérbe kerül a napsütés és az emberi szervezet kapcsolata, a szakértők tapasztalatai és vizsgálatai szerint ugyanis az elterjedt művi fényforrások nem képesek helyettesíteni a természetes fényt.

A napsugárzás veszélyei

Rengeteg szó esik a napfény, pontosabban az UV sugárzás káros hatásairól: felgyorsítja a bőr öregedését, felerősíti a meglévő bőrbetegségek tüneteit, kiválthat allergiás reakciókat, fokozza a bőrrák kialakulásának kockázatát, és, amennyiben intenzíven éri a szervezetet, árthat a szemnek is.

Megfelelő D-vitamin termelés

Az egészségügyi előnyökről azonban legalább ennyit tudunk. Először is, a napfény elősegíti a szervezetben a jelenséget szintén a jobb D-vitamin-szintézisnek tulajdonítják a szakemberek.

A mesterséges fény nem tudja helyettesíteni a testünknek szükséges napfényt

Egészséges alvás-ébrenlét ciklus

Genetikai tényezőkön kívül elsősorban a napfény szabályozza valamennyi élőlény, így az ember alvás-ébrenlét ciklusát (a téli depresszió ), illetve az alvászavarok. De negatív irányba befolyásolhatja az anyagcserét is, fokozva az elhízás kockázatát, valamint 2-es típusú cukorbetegégben és a magas vérnyomásban is szerepet játszhat.

A cirkadián ritmus optimális működéséhez, azaz ahhoz, hogy a napfény kifejthesse jótékony hatását, elég naponta néhány órát a szabad levegőn tölteni. Fontos tudni, hogy amennyiben ez megoldhatatlan, speciális fényterápiával hasonló módon befolyásolható a szervezet biológiai órája, így a kapcsolódó egészségügyi problémák, ugyanakkor a hétköznapokban használt mesterséges fényforrások nem töltenek be ilyen szerepet, sőt, a világos fehér fényt kibocsátó fénycsövek hosszú távon káros hatással is lehetnek az egészségre.

Mértékkel a bőrnek is jót tesz

Ahogy már szó volt róla: a napfény számottevő közvetlen és hosszú távú egészségügyi veszélyekkel járhat. Az is igaz azonban, hogy ha az ember mértékkel tartózkodik a napon, és megfelelő fényvédő készítményekkel óvja magát a napsugárzástól, akkor kedvező hatásokkal is számolhat. A napfénynek szárító, hámlasztó, antibakteriális tulajdonságainak köszönhetően javítja a pattanásos, aknés bőr állapotát, valamint enyhíti a krónikus bőrbetegségek tüneteit.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra