Korszerűtlen CT miatt halt meg a nő

Olyan rossz minőségű felvételt készített az ajkai kórház CT-je, hogy az orvosok nem fedezték fel rajta a daganatot. Négy hónap múlva elhunyt a rákos beteg.

Korábban az RTL Klub híradója hívta fel a figyelmet, hogy az ajkai Magyar Imre Kórház CT-készülékét biztonsági okokból üzemen kívül helyezték. Mivel a 2005-ben vásárolt készülék nem tudta ellátni a feladatát, a vizsgálatra várókat Veszprémbe szállították át. Az eset kapcsán jelentkezett egy néző, aki édesanyjával kereste fel a kórházat. A hibásan működő CT miatt a nő halálos betegségét nem fedezhették fel időben az orvosok - írja a hvg.hu .

A fej és a nyak területeinek (szájüreg, szájgarat, orrgarat, algarat, gége) leggyakoribb daganatait tekintve első helyen állunk Európában. Évente csaknem 6000 ember betegszik meg emiatt, négyszer több férfi, mint nő. Bővebben a betegségről az alábbi cikkünkben olvashat!

Nehezen ismerhető fel a felvételeken

A hölgy még 2014-ben fordult orvoshoz szűnni nem akaró fej- és fülfájás miatt, a kórházban pedig elvégezték az ilyenkor szokásos CT-vizsgálatot. Az eredmények alapján az orvosok nem állítottak fel diagnózist, és úgy küldték haza a nőt, hogy nincs semmi baja. Négy hónappal később, 2014 novemberében mégis meghalt orrgaratrákban. A szombathelyi kórházban a nőnek azt mondták, hogy a júliusban készült CT-felvételek ugyan rendkívül rosszak voltak, de felismerhetőek rajta a kezdeti tumor tünetei.

A hibásan működő CT miatt a nő halálos betegségét nem fedezhették fel időben
A hibásan működő CT miatt a nő halálos betegségét nem fedezhették fel időben

Az elhunyt nő lánya az ajkai kórház betegjogi képviselőjéhez fordult, ahol úgy tájékoztatták: a CT-gép "nem felel meg a jogszabályban előírt minimumfeltételeknek", erről pedig nem tett jelentést a kórház. A minisztérium szerint a szolgáltató hibát vétett, a rossz minőségű felvételekről azonban más orvos sem tudta volna egyértelműen felismerni a daganatot.

Az orrgaratrák tünetei

A tumor elhelyezkedése szerint többféle garat- és gégerák különböztethető meg. Az esetek egy részében a garat vagy a gége daganata párhuzamosan alakul ki a nyelőcsőrákkal. Az orrgarat daganatai nehezített orrlégzéssel, halláscsökkenéssel, középfülgyulladással, fejfájással, lágyszájpad-bénulással és véres orrváladékkal járhatnak. Előfordul, hogy a koponyaalapi terjedés által kiváltott fájdalom, agyidegtünetek vagy nyakban kitapintható csomók hívják fel a betegség jelenlétére a figyelmet. A garat középső és gégebemenet mögötti szakaszát érintő daganatok esetében torokfájás és nehezített légzés lehet jelen. A garatrák típusairól és jellegzetes tüneteiről bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Nagyrészt borult lesz az ég, de napközben az Alföldön, délutántól pedig már Borsodban is szakadozik, vékonyodik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább csak az ország északi, északnyugati felén valószínű eső, zápor, míg az Alföldön zivatarok is lehetnek. Többfelé megerősödik a nyugatias szél, zivatar környezetében akár viharos lökés is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 12 és 19 fok között alakul. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra