Kora tavasszal sokan tapasztalnak magukon depresszióhoz hasonló tüneteket. Alvászavar, kimerültség, rossz közérzet jelentkezik. Elmúlt a fagy, a szmog, mégis rendre megbetegszik valaki a családban. A kisgyerekek folyton náthásak, köhögnek. E tüneteket az az állapot okozhatja, amelyet a köznyelv egyszerűen csak tavaszi fáradtságnak nevez, és amely tulajdonképpen a szervezet téli-tavaszi átállását kísérő normális reakció. A fáradtságérzetért elsősorban a hormonok okolhatók: mégpedig a (jó alvásért felelős) melatonin és a (boldogságfelelős) szerotonin szintjének szezonális ingadozása.
Télen, amikor kevesebb napfényhez jut a szervezet, fokozódik a melatoninképződés, és többet alszunk, mégsem vagyunk kipihentebbek, sőt, ha túlalusszuk magunkat hétvégén, csak még inkább lelassulunk. A napsütés hiánya ráadásul D-vitamin-hiányt is okoz. Tudományos tény, hogy az északi népeknél a depresszió gyakoribb, mint a mediterrán országokban. A tavasz közeledtével több fény ér minket, csökken a melatonintermelés, de ez átmeneti zavart okoz az alvás-ébrenlét bioritmusában.
A szerotonin képződését a fény fokozza. Csakhogy idő kell, mire érezhetően javul a hangulatunk, télen ugyanis szerotoninhiány alakul ki, amely csak lassan pótlódik. Az alacsony szerotoninszint pedig depressziót okozhat.
A tavaszi kimerültséget a hormonok játéka mellett a tél zsírban, szénhidrátban gazdag, vitaminokban és ásványi anyagokban viszont szegény táplálkozása is okozhatja. A primőr üvegházi, illetve a külföldről importált gyümölcs- és zöldségfélék vitamintartalma sokkal szerényebb a nyáron szabad földön termeltekének.
Mit tehetünk, hogy megkönnyítsük a szervezet átállását tavaszi üzemmódra? Sok szabad levegőn végzett tevékenység ajánlott! Séta, kocogás, kertészkedés. A sport nem csak a keringésünket, izmainkat, csontjainkat, immunrendszerünket erősíti, hanem a hangulatunkat is javítja. A testedzés során endorfin szabadul fel, amely jó közérzetet teremt. Javasolt naponta többször, kisebb mennyiségeket enni, így a szervezet energiaellátása egyenletes lesz, és a táplálék feldolgozása is kevésbé megterhelő.
Fogyasszunk minél több gyümölcsöt, zöldséget, joghurtot és a kefirt. A tejsavó és író az idegrendszer számára (is) fontos anyagokat ( triptofán , lecitin) tartalmaz. Igyunk sok folyadékot, hogy a salakanyagoktól megszabaduljunk. A bágyadtság ellen jó a szaunázás, illetve a hideg-meleg váltózuhany.
Mivel a frontokra sok ember érzékeny, a változékony időjárás tovább ront a helyzeten, amikor egyébként is a tavaszi fáradtsággal küzdünk. Ezeket a hatásokat is nagyobb aktivitással gyűrhetjük le elsősorban.