Az utóbbi években a nyári hónapok során egyre gyakoribbak a hihetetlen forrósággal járó hőhullámok. Ezek különösen a nagyvárosokban elviselhetetlenek, ahol a légmozgás sokkal kisebb, ellenben a hőt kibocsájtó tárgyak száma lényegesen magasabb. De a gyerekek, a nagyon idősek és a komoly betegséggel küszködők esetében a nagy meleg akár gyilkos is lehet.
Azoknál, akik például magas vérnyomással, szívbántalmakkal, diabétesszel, vesebetegséggel vagy mentális betegségekkel élnek, a meleg hatására görcs, ájulás, kimerültség vagy stroke is bekövetkezhet.
Nagy melegben a fiatalabbaknak is jobban oda kell figyelniük szervezetük megváltozott igényeire
Egyes gyógyszerek (például a béta-blokkolók vagy a vízhajtók) megakadályozhatják az izzadást, és ezzel komoly zavart okozhatnak a test hőháztartásában. Hasonló hatásokat okozhatnak az antidepresszánsok, a nyugtatók és az antihisztaminok is.
Ha a meleg már tényleg extrém mértéket ölt, akkor már a fiatalabb, egészséges embereknek is jobban figyelniük kell a szervezetük megváltozó igényeire . Egyrészt nagyon fontos megfelelő mennyiségű folyadékot inni. És itt a megfelelőn van a hangsúly, ugyanis túlzásba sem szabad vinni a vízivást. Nyilván nagyobb az esély a kiszáradásra, aminek fejfájás, szédülés, valamint nehézlégzés lehet a jele.
A légkondicionáló, bár jelentős terhet ró a környezetre, segít a test túlmelegedését megakadályozni, akárcsak a ventillátorok, a zuhanyzás, a bőr bevizezése. A szabadban végzett aktív sportolás ilyen időszakokban néha inkább árt az egészségnek, mint használ, különösen, ha nem gondoskodunk megfelelő folyadék és elektrolit utánpótlásról.
Forrás: nlm.nih.gov