A bőrre fújva ezek a szerek olyan védőréteget képeznek, amely órákon át védelmet nyújtanak a szúnyogok, legyek és kullancsok ellen.
Miért támadnak meg bennünket a rovarok?
Több rovarfajta igényli a vér azon összetevőit, amelyek szükségesek a peterakáshoz. Ez az oka annak, hogy csak a nőstény szúnyogok támadják meg az embert. A hímek ártalmatlan növényevők, akik a virágok nektárjából táplálkoznak. A páratartalom, a hőmérséklet, a fény, a környezeti színek mind valószínűleg fontos szerepet játszanak ebben.
Amit a rovarokról tudni kell
Szúnyogok
Fajtától függően a szúnyogok 4-6 mm hosszúra nőnek. Csak a nőstény szúnyogok csípnek és szívják a vért, mert szükségük van hozzá a peterakáshoz. A hímek nem marnak. Általában a szúnyogok lárvái szennyezett és sekély vízben növekednek. A nedvesség és a hő hatására a lárvák gyorsabban fejlődnek.
A szúnyogok leginkább alkonyatkor és hajnaltájt a legaktívabbak, valamint a délutáni párás melegben. Amikor nem aktívak, akkor a nedves, árnyékos helyeken bújnak meg, mint például a sövények, erdők vagy házak. A szúnyogok az emberekhez a kifújt szén-dioxid által kerülnek közelebb, azt akár 6 m-ről és megérzik.
Legyek
A legyek különböző szerves anyagokkal táplálkoznak, többek közt ürülékkel, édes és más élelmiszerekkel. Hosszuk elérheti a 7 - 14 mm-et, száraz területeken szaporodnak, de a meleg hőmérséklet hatására növekszik a költési arány. A legyek akár 2000 petét is lerakhatnak. Többnyire trágya, ürülék, komposztrakás lehet erre alkalmas hely, de szeméthalomra és fehérjékben gazdag anyagokra is szívesen rakják le petéiket. A petékből fehér kukacok fejlődnek, amelyek akár 12 mm hosszúra is megnőhetnek.
Romlott húsok, ürülékek, és evésre már alkalmatlan ételek között mozgolódnak, ezért van az, hogy a legyek a baktériumokat továbbadják, és az élelmiszert szennyezik. Ennek eredményeképpen képesek tovább vinni olyan fertőző betegségeket, mint például a vérhas, a tifusz, szalmonella, és a hepatitis.
Megelőzés és ellenőrzés:
-Ne gyűjtsük a szemetet, és a romlott anyagokat!
-Ne hagyjunk kint fedetlenül húst és ételt!
-Tartsuk tisztán a konyhát és a főzéshez használt eszközöket!
-Használjunk rovarirtó szereket (pl. légyirtót)!
-A rovarriasztó szerek hatékony védelmet nyújtanak a támadó legyekkel szemben!
Kullancsok
A kullancsok képesek tovább vinni olyan kellemetlen és veszélyes betegségeket, mint például az agyvelőgyulladás. A kullancsok nem rovarok, inkább a pókok családjába tartoznak. Jelenleg két tucat kullancs fajtáról vannak ismereteink, ezek közül 8 az, ami orvosi szempontból fontos, ugyanis ezek okozzák a betegségek emberre történő átvitelét.
A kullancsoknak nincsenek szárnyai, és nem tudnak ugrani. Ahhoz, hogy megtalálják a megfelelő áldozatot, letelepednek a füvön, vagy a páfrányok alsó levelein, vagy a bokrokon. Több hónapig is képesek várni a megfelelő gazdára. Amint ezt megtalálták, megkeresik a megfelelő helyet a vérszívásra, ezt követően pedig leesnek a gazdáról.
A csípés általában nem észlelhető a fájdalomcsillapító váladékok miatt, gyakran csak a csípés helyén marad egy enyhén piros folt.
Rovarok elleni védekezési tippek
A szúnyogcsípések elkerülésére a következőket ajánljuk:
-Kerüljük alkonyatkor és hajnalban a mocsaras területeket, és más tavakat, sekély vizeket!
-Takarjuk el a szabadon lévő bőrfelületeket amennyire, csak tudjuk!
-Ha nagyon vékony és laza ruhát viselünk, használjunk olyan hatékony rovarriasztót, amely megvéd a csípésektől, még a ruha által fedetlen helyeken is!
-Használjunk rovarirtó szereket és/vagy szúnyoghálót beltéri helyeken!
-Ne feledjük, hogy a verejték is vonzza a rovarokat, tehát tisztálkodjunk gyakrabban!
A kullancs csípések elkerülése érdekében a következőket ajánljuk:
-Kerüljük a magas füves területeket, bokrokat, aljnövényzetet, használjuk a meglévő erdei és mezei utakat, ösvényeket!
-Olyan ruhát viseljünk, ami jól véd, pl. hosszú ujjú ing. A világosabb színek előnyösebbek.
-Használjuk a megfelelő terméket (pl. Autan) minden fedetlen bőrfelületen és használjuk többször is a címkén leírtaknak megfelelően.
-Ha a városon kívül jártunk, vizsgáljuk meg alaposan a bőrünket, hogy nincs-e kullancs benne.
-A kullancsot azonnal távolítsuk el. Ne használjunk olajat, vagy bármi ilyen jellegű szert.
-A kullancsot nem szabad megtekerni vagy összenyomni, mert ebben a helyzetben extra nyálat és kórokozót bocsát ki. Egyszerűen csak húzzuk ki egyenesen a kullancsot a bőrből csipesz segítségével. Ha a kullancs bármelyik része a bőrben maradt, azonnal forduljunk orvoshoz!
-Használja biztonságosan a rovarriasztókat. Használat előtt figyelmesen olvassa el a terméktájékoztatót.
Forrás: Autan