Mire vigyázzon, aki visszérre hajlamos?

A visszér nemcsak esztétikai probléma, hanem komoly következményekkel is járhat. Végső esetben akár fekélyhez vagy trombózishoz is vezethet. Jó, ha tisztában van a lehetséges kockázatokkal, akit fenyeget ez az elváltozás.

Visszérre elég sokan hajlamosak. Nők, ülő- és állómunkát végzők, komoly súlyfelesleget cipelők, idősek, és azok is, akik e betegségre genetikailag hajlamosak. A panaszok kellemetlenek, nehéz láb, vizesedés, görcsös fájdalom a vádliban stb. Visszérproblémáról orvosi értelemben akkor van szó, amikor kitágulnak a vénák, s akár ujjal is odébb nyomhatóak. Ezzel szemben a hétköznapokban az alsó végtag megvastagodott, bőrön keresztül is jól látható vénáit ismerik visszérként.

Visszér pro és kontra

Egyelőre nem tudni, hogy a gének kit hajlamosítanak visszerességre, mert az ebben szerepet játszó gént még nem azonosították. Annyi viszont biztos, hogy komoly családi hajlam mutatható ki a visszérre, elsősorban női ágon, ám a férfi leszármazottak is gyakran öröklik a betegséget. A visszérre hajlamos személy vénái falának rugalmasságát adó fehérjék ugyanis nem olyan ellenállók, mint az arra nem hajlamosaknál. Amennyiben a családban egy, vagy akár több személy is küzd visszérproblémával, idejekorán foglalkozni kell a megelőzéssel.

Érdemes olyan munkakört keresni, ami nem jár túl sok állással, vagy éppen üléssel. A visszér egyik legnagyobb ellenszere a séta, azaz ha van mód kisebb-nagyobb sétákat tenni, akkor működésbe hozhatók az izompumpák. A veszélyeztetettek ne végezzenek továbbá olyan munkát, ami komoly erőkifejtéssel és emeléssel jár, tehát a nehéz fizikai munka kerülendő. A cipekedés, valamint a body building sportok fokozzák a vénák telítődését, ami visszérhez vezethet. Inkább ússzunk sokat, vagy kocogjunk egy kiadósat!

A túlsúlyosak is a rizikócsoportba tartoznak, hiszen úgy élnek, mintha egész nap teherrel megrakva kellene mozogniuk, ami pedig visszérproblémákhoz vezethet. Elhízás során ráadásul a zsírpárnák összenyomják a hasüreg vénáit, amitől még jobban megnő a lábakra terhelődő nyomás. Fontos tehát a túlsúlyosak számára a mielőbbi életmódváltás, a magas szénhidrát tartalmú ételek mellőzése, inkább a rostban és zöldségekben bővelkedő fogások felelnek meg a számukra. Itt a nyár, a gyümölcs- és zöldségszezon nagyon kedvez a diéta elkezdésének, hiszen az emberek többsége a kánikulában könnyű ételeket kíván. Lényeges a megfelelő folyadékbevitel, hiszen ha túl kevés vizet iszunk, akkor a a vér besűrűsödik, ami szintén megterheli a vénákat.

Akik ülőmunkát végeznek, óránként álljanak fel 10 percre és mozogjanak kicsit
Akik ülőmunkát végeznek, óránként álljanak fel 10 percre és mozogjanak kicsit

Az ülő- és állómunka egyaránt rizikós

Kifejezetten hajlamosít az ülő és az állómunka a visszér kialakulására. Hiszen aki állómunkát végez, például felszolgáló vagy eladó, vagy más munka miatt van egész nap talpon, ugyancsak számíthat a visszérbetegségre . A vénás véráramlás egyik fontos feltétele a környező izmok munkája, emiatt a mozgásszegény, ülő vagy egy helyben álló életmód fokozza a visszeresség kockázatát. Számos várandós kismama szembesül az állapotosság ideje alatt a visszerekkel. Mindez egyrészt a magzat által okozott, és a lábakra gyakorolt terhelés miatt alakul ki, ráadásul a babavárás során a magzat akadályozza a vér visszafolyását a szív felé. Alhasi daganat is okozhat visszerességet, ilyenkor viszonylag gyorsan és aszimmetrikusan jelennek meg a tágult erek, néha ez a betegség első jele. Ülő- és állómunkát végzők számára kifejezetten javasolt a speciális visszértorna, amit fekvő helyzetben, naponta kell gyakorolni. A vénás torna nem más, mint a láb izmainak rendszeres, alapos áttornáztatása terhelés nélkül.

Előnyös és hátrányos sportok

A visszérre hajlamosak számára a legjobb döntés a sport. Azonban egyáltalán nem mindegy, hogy miféle testedzésbe kezdenek, s azt hogyan teszik. Számos sport ugyanis kifejezetten előnyös a betegségre hajlamosak számára, míg más sportokat jobb elkerülni. Mindenképpen mellőzendő a testépítés és az olyan testmozgások, amelyeknél hirtelen nagy súlyt kell megemelni. Ugyancsak el kell kerülni a forró fürdőket és a rendszeres szaunázást. Magas hőmérsékleten ugyanis hirtelen kitágulnak az erek, ami felesleges vérbőséget okoz a vénákban. Az úszás viszont kincset ér, mert segít a vénás pangás megszüntetésében, és az izompumpa erősítésében. Ráadásul a hideg víz össze is szűkíti az egyébként kitágult ereket, és a vízben a felhajtóerő miatt csökken a testre ható gravitáció, s ez a közeg segíti a vénás visszaáramlást. Ugyancsak csökken a lábra ható gravitációs terhelés a kerékpározás során. Azonban futáshoz, különösen hosszú távra érdemes fáslit viselni.

Visszérbetegség és sport. A két fogalom egyáltalán nem zárja ki egymást. Sőt, bátran sportolhatnak a visszérrel küzdők is, de kifejezetten meg kell fontolniuk, hogy mit és hogyan sportoljanak.

A visszeresség megelőzésének alapelveit felsorolni könnyű, csak betartani nehéz: testsúlykontroll és rendszeres mozgás, főleg a betegség családi halmozódása esetén. A veszélyeztetettek rugalmas harisnyát is viselhetnek, ez az eszköz éppen annyira szorítja a lábat, hogy ne fájjon, de a vénákat nem engedi kitágulni. A kompressziós harisnyát a nyári melegben nehéz viselni, pedig ilyenkor kellene leginkább.

Egyes külsőleg alkalmazható készítmények is hatásosak a visszér megelőzésére és visszaszorítására. Ilyenek a már jól ismert visszérkrémek, amelyek a kezdődő visszértágulatok és a felületi visszérgyulladások esetén alkalmazhatók hatékonyan. Ezek a krémek ugyanis magát a gyulladást segítenek megszüntetni, és enyhíthetik a panaszokat. Újabban szájon át bevhető kapszulát is kifejlesztettek a visszér megelőzésére, és a probléma enyhítésére. A kapszula a vénás keringési betegségekkel kapcsolatos tünetek megelőzésérére, a vizenyősség megszüntetésére, a fáradt és nehéz láb szindróma enyhítésére is alkalmas.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az átmeneti felhőzetcsökkenést követően kelet felől ismételten befelhősödik az ég, és általában közepesen vagy erősen felhős idő várható. A Dunántúl északnyugati részein azonban végig naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.