Rizikós a dohányzás és a túlsúly
Nem igaz, hogy kizárólag az állómunka okoz visszeret. Helyénvaló megállapítás, hogy az állómunka a legtöbb esetben közrejátszik a visszeresség kialakulásában. Mindez nem jelenti, hogy az ülőmunkát végzőknek nem kell foglalkozni a visszérrel, hiszen az ülőmunka szintén kockázati tényező. Visszér szempontjából leginkább veszélyeztetettek a dohányosok, a túlsúllyal küzdők, a kismamák és az egészségtelen életmódot folytatók. Okolható továbbá az autóvezetés, a hosszú utak, és a genetikai háttér is. Tévhit, hogy csupán esztétikai problémát jelent a visszér, hiszen egészségügyi kockázatot is hordoz az elváltozás. A kezdeti nehézláb érzés után súlyos esetben lábszárfekély, vagy akár mélyvénás trombózis is kialakulhat, amely tüdőembóliát is okozhat. Éppen ezért az arra hajlamosak fektessenek komoly hangsúlyt a megelőzésre, a már kialakult visszérrel pedig mielőbb érdemes foglalkozni.
Kenni nem elég
Az sem igaz, hogy a visszér kenegetéssel elmúlik. Rengeteg kifejezetten jó és hatékony krém érhető el a visszeres panaszokra, de önmagában a krém nem oldja meg az alapproblémát. Így is kifejezetten ajánlott kinek-kinek megtalálni a számára ideális visszér elleni krémet, hiszen a láb duzzanatát és a fájdalmat képes enyhíteni egy jó készítmény, ami ráadásul az ereket is erősítheti. Érdemes továbbá azt az innovációt is kipróbálni, ami kapszula formájában kínál javulást a visszérproblémákra. Egyes szájon át alkalmazható készítmények ugyanis képesek a vénás keringési betegségekkel kapcsolatos tünetek megelőzésére, a vizenyősség és a fáradt, nehéz láb érzés mérséklésére. A tabletta növeli a vénák tónusát és a kapilláris ellenállást, továbbá csökkenti az érfal áteresztőképességét is.
Terhesség után is maradhat
Az is tévhit, hogy a visszér csupán a várandósság ideje alatt jelenik meg, majd a szülést követően magától elmúlik. Igaz azonban, hogy sokszor a terhesség során alakul ki visszér, a terhelés és a hormonális elváltozások miatt. Illetve a magzat súlya is növeli a vénákra ható nyomást. A visszér azonban egyetlen esetben sem múlik el automatikusan, éppen ezért is fontos, hogy szakember is lássa a problémát. Tévedés továbbá, hogy a visszér kizárólag nőknél és idős embereknél alakulhat ki. A nők valóban hamarabb keresik fel az orvost, minden bizonnyal esztétikai okok miatt. A férfiaknak is ajánlatos komolyan venni a visszér kialakulását, mert férfiak és nők egyaránt komoly szövődményekre számíthatnak. Igaz ugyan, hogy sokkal több idős embernél alakul ki visszérprobléma, ám a betegség szempontjából kockázatos csoport a túlsúlyosaké is, akik egész fiatalon is számíthatnak visszérproblémára.
A visszérproblémáknak pontosan körülírható előjelei is vannak. Kezdetben akár lábdagadás, nehézláb érzés és zsibbadás is utalhat a betegségre, anélkül, hogy a lábon megjelennének a jellegzetes visszerek. Éppen ezért az első jeleknél érdemes megtenni a megfelelő intézkedéseket. A kockázati csoportba tartozó fiataloknak és idősebbeknek, illetve az arra hajlamosító munkát végzőknek idejében szükségük van az életmódváltásra. Fontos a rendszeres testmozgás, leginkább az úszás ajánlatos. Szükség van a speciális vénás torna elkezdésére is, továbbá az egészséges étrend is ajánlott, a dohányzás pedig mindenképp mellőzendő.