Alzheimer-kór: már gyermekkorban kimutatható

Már hároméves korban kimutatható az Alzheimer-kórhoz köthető elváltozás az agyban - állapították meg Hawaii-i kutatók.

Az Alzheimer-kór már hároméves korban változásokat okozhat az agy fejlődésében a Hawaii-i egyetem kutatói szerint. A betegség kialakulásának az ApoE4-es variáns lehet az egyik oka, illetve rizikófaktora - írja az Index .

Az Alzheimer-típusú elbutulás igen gyakori betegség - világszerte körülbelül 18 millió embert érint. A 65 éves lakosság körében körülbelül 1 százalékos az előfordulása, sajnos e kor felett ötévente megduplázódik az érintettek száma. A tanulmány során 1187 egészséges, három és húsz éves kor közötti gyereket vizsgáltak meg. A résztvevőkön genetikai teszteket végeztek, vizsgálták az agyi fejlődésüket és az ApoE4-es variáns után kutattak, így szerették volna jobban megérteni a kórt okozó tényezőket.

Sokan - hibásan! - az öregedés velejárójának tekintik a romló szellemi képességet. Általában szórványosan fordul elő, örökletes családi előfordulása 10 százalék alatti, de egyenes ági leszármazottak esetén körülbelül négyszeres a kockázat. Bővebben az alábbi linkre kattintva olvashatnak a betegségről!

A kutatók azt tapasztalták, hogy az E2E4-es genotípussal rendelkező gyerekek hippokampusza, amely az agy emlékezéshez kapcsolódó része, átlagban öt százalékkel kisebb, mint a leggyakoribbnak számító E3E3-as genotípussal rendelkezőké. Az E4E4-es variáció pedig gyengébb szerkezeti integritást mutatott ugyanezen a területen. Ráadásul az E4-es variánssal rendelkező gyerekek rosszabbul teljesítettek a memória- és mentális teszteken.

Óva int ugyanakkor a kutatást végző orvos, hogy az eredmények ismeretében egyértelmű következtetéseket vonjuk le. Az E4 ugyanis igen ritka, az Alzheimer kialakulása pedig függ az életmódtól és az étrendtől is, például a testmozgás csökkenti a betegség kialakulásának esélyét.

Már hároméves korban változásokat okozhat az agyban az Alzheimer-kór

A betegség pontos oka ma még ismeretlen. A kutatások több elméleti feltételezésre is szolgáltattak bizonyítékot: például kimutathatók bizonyos genetikai eltérések. Az emlékezés, gondolkodás és más magasabb szintű intellektuális tevékenységekhez szükséges acetilkolin nevű idegi jelátvivő molekula (neurotranszmitter) szintjét következetesen alacsonyabbnak találták, mint az egészséges embereknél. Ugyancsak alacsonyabb szintet mutatott a szerotonin is, mely a kedélyállapot, az alvás, az agresszió alakításában vesz részt.

Forrás: Index

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt az ország keleti harmadában még több lehet a felhő, majd ott is gomolyosodik a felhőzet. Másutt gomolyfelhős, napos időre számíthatunk. Elszórtan várhatók záporok, jégdara záporok, elsősorban a Duna-Tisza közén zivatar kialakulása sem kizárt. Az északi szél nagy területen megélénkül, a Bodrogközben és a Bakonyban, valamint záporok, zivatarok környezetében erős széllökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 16 fok között alakul. Az előrejelzések szerint a szerdai napot kettős fronthatás dominálja majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra