Az Alzheimer-kórt ennyi mozgással előzhetjük meg

Heti két és fél óra mérsékelt intenzitású testmozgással sokat tehetünk az Alzheimer-kór rizikójának csökkentése érdekében - derül ki egy friss amerikai tanulmány eredményeiből.

Amerikai tudósok szerint jóval kisebb az Alzheimer-kór kialakulásának kockázata azoknál az időseknél, akik hetente 150 perc könnyű testmozgást végeznek. A tudományos munkát jegyző tudósok 317 olyan alanyt vontak be kutatásukba, akik családjában már előfordult a betegség: minden résztvevőnek legalább az egyik szülőjénél diagnosztizálták korábban ezt a kórt. Az alanyok 40 és 65 év közöttiek voltak, és a tudományos munka kezdetén még egyiküknél sem alakult ki a betegség.

Alzheimer-kór, agyműködés, memória, demencia, idősödés, öregedés, testmozgás, rendszeres mozgás,
Heti 150 percnyi mozgás kell ahhoz, hogy agyunkat fiatalon tartsuk. Fotó: 123rf

Mennyi mozgás kell a megelőzéshez?

Első lépésként mindannyian kaptak egy biológiai, egészségügyi és életmód-faktorokat érintő értékelést. A kutatók többek között aktivitásukról is kérdezték alanyaikat, az Alzheimer-kórral összefüggésbe hozott biomarkereket pedig az agyuk további vizsgálataival elemezték. Ezután 2-4 évente további értékelések készültek mindenkiről.

Az agy egy része harcol az Alzheimer-kórral - a részletekért kattintson ide!

Amikor összehasonlították a 60 év alattiak és az idősebbek eredményeit, azt látták, hogy utóbbiak esetében romlanak a kognitív képességek, valamint növekszik azon biomarkerek aránya, amelyeket az idősebbeknél az Alzheimer-kórral kapcsolnak össze a szakemberek. Más volt viszont a helyzet azoknál az időseknél, akik a hét legalább 5 napján körülbelül 30 percet tudtak mozogni: náluk jelentősen kisebb mértékben jelentkeztek a fenti változások.

A kutatás tehát rámutat arra, hogy a középkor kései szakaszában járó, az Alzheimer-kór kialakulását tekintve fokozottan veszélyeztetett populáció aktívabb tagjainál kevesebb az életkorhoz köthető változás a betegség biomarkereit, a memóriát és a kognitív funkciókat illetően - ismertette a kutatócsoport egyik tagja, Dr. Ozioma Okonkwo.

Ez azt is bizonyítja, hogy az életmód jelentősen befolyásolni tudja az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát. A rendszeres, mérsékelt intenzitású mozgás például csökkentheti az öregedés és a genetika negatív hatásait.

Forrás: dailymail.co.uk

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A még felhősebb tájakon is gomolyosodik a felhőzet, így ott is, mint másutt napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A délutáni 15, 20 fokról késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra