Aranyere van? Nincs ok a pánikra!

Dudort észlel a végbélnyílásában, amely alkalmanként vérzik is, esetleg fáj? Mindez az aranyér tipikus tünete. Pánikra nincs ok, az állapot kezelhető.

Az aranyér tipikusan a civilizált társadalmak betegsége: jelenleg az emberek közel harmadát érinti. A helyzet a kor előrehaladtával egyre rosszabb: egyes források szerint az 50 fölöttieknek a fele küzd aranyeres panaszokkal. Az aranyeres csomók a végbélben és a végbélnyílás falában keletkező vénatágulatok, melyek begyulladhatnak, vérezhetnek, megnagyobbodhatnak, néha kifordulhatnak vagy véralvadék képződhet bennük. Ilyenkor fájdalmassá válnak.

Külső és belső aranyér is van

Attól függően, hogy a végbél záróizmától merre helyezkednek el, külső vagy belső aranyérről beszélhetünk. Jó hír viszont, hogy időben megkezdett kezelés esetén alapvetően veszélytelen betegségről van szó, amely a modern készítményekkel (kúpokkal, kenőcsökkel) viszonylag egyszerűen kezelhető.

Enyhe fokú aranyér

Az enyhe fokú belső aranyeres csomó gyakran sokáig teljesen tünetmentes. Később azonban a tágult vénák vérezhetnek, jellegzetesen a székletürítést követően. A székleten, illetve a WC-papíron hagyott vércsík riadalomra adhat okot, ám ez rendszerint az aranyér tipikus velejárója. Az enyhe fokú aranyér nem jár fájdalommal, és a vérzés is csekély mértékű.

A begyulladt aranyér tünetei

A begyulladt aranyér fájdalmas kemény dudorrá, tapinthatóvá válik a végbélnyíláson kívül. A fájdalom székeléskor fokozódik, de azt követően sem szűnik meg teljesen, kellemetlen, feszítő, szúró fájdalom maradhat vissza, az üléskor is gondot okozva. A kívülre került csomó felszíne sebesre dörzsölődhet, váladékozhat. A végbél környékét fájdalmas aranyérnél nehezebb tisztán tartani, kellemetlenül viszkethet, éghet. Általánosságban elmondható, hogy a külső aranyér fájdalmat, gyulladást okoz, míg a belső aranyér-betegség fájdalmatlan, nehezebben észlelhető, de olykor drámai méretű vérzést okoz.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +20 °C
Minimum: +11 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, viszont az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Északkeleten, keleten fokozatosan megszűnik az eső, míg hazánk délnyugati felében ismétlődő jelleggel számíthatunk esőre, záporesőre, néhol zivatarra, lokálisan a Dunántúlon hullhat kiadós mennyiség. A csapadékhajlam a nap második felében ott is csökken. A keleties szelet élénk, néhol erős lökések kísérhetik, de zivatarok környezetében is lehet szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Késő estére 12 és 18 fok közé hűl le a levegő. Hideg fronthatásra számíthatnak az arra érzékenyek, többeknél előfordulhat fejfájás, vérnyomás-ingadozás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra