Miért nem szabad sokat időzni a vécén?

Bár ma már gyakorlatilag népbetegség, még mindig kellemetlen témának számít az aranyér. Pedig a megelőzés vagy a már kialakult betegség súlyosbodásának elkerülése érdekében fontos lenne, hogy beszéljünk róla.

Aranyérről akkor beszélünk, amikor a végbél falának vénái kitágulnak, megduzzadnak, vagy akár ki is türemkednek a végbélből. Létezik belső és külső aranyeresség is: előbbinél ez a kitágult érköteg vagy ércsomó nem látszik, sokszor tüneteket sem okoz, utóbbinál már szemmel is láthatók a „kilógó”, kitágult erek.

A fejlett világban minden harmadik ember életében legalább egyszer szenved aranyértől, előfordulása pedig főleg az 50 feletti korosztálynál gyakori. Népbetegséggé a modern élet velejárói miatt vált: a kevés rost- és folyadékfogyasztás, a mozgásszegény életmód, a rengeteg ülőmunka mind hozzájárulhat az aranyeresség kialakulásához.

vécé, aranyér
Nem szabad sokat időzni a vécén! Fotó: Getty Images

Ne olvasgassunk a vécén ülve!

Sokan nem is gondolnák, hogy székelési szokásaink is életmódunk részét képezik, így nagyban befolyásolhatják az aranyeresség kialakulását is. Fontos, hogy egészségünk szempontjából a székelést is megfelelően végezzük.

Ha már kiderült, hogy aranyerünk van, a legrosszabb, amit tehetünk az, hogy elhanyagoljuk a problémát - a kenőcsös, kúpos kezelés fontos, de emellett az egész életmódunkat érdemes egy kicsit megváltoztatni. Íme, néhány életmódtipp aranyereseknek.

Sokan hajlamosak rá, hogy akár negyedórát vagy még többet is elüldögéljenek a vécén egy újságot olvasgatva vagy telefonjukat nyomkodva - ez a szokás azonban meglehetősen káros. Minél tovább ülünk ugyanis a vécén, annál több vér áramlik a végbél környékén található erekbe, ez pedig az aranyér begyulladását okozhatja. Legjobb tehát, ha csak inger esetén megyünk el vécére, és semmiféleképp ne üljünk és erőlködjünk ott huzamosabb ideig.

Az erőlködést azért említettük meg, mert nemcsak az ücsörgés, hanem a gyakori túl erős nyomás is okozhat aranyeret. Ilyenkor ugyanis túl nagy nyomás nehezedik a végbél környékén található erek falára, ezáltal megsérülhet az érfal, az aranyér pedig ki is záródhat. A legjobb egyébként, ha egy kis sámlit teszünk a lábunk alá székelésnél, mert az így felvett, guggoláshoz hasonló pozíció segít a székletnek könnyebben távozni, kihasználva a gravitáció erejét.

Figyeljünk oda életmódunkra!

Az aranyér megelőzése és kezelése szempontjából is az egyik elsődleges feladat az életmódunk megváltoztatása. Fontos az egészséges és változatos táplálkozás, a rendszeres és bőséges folyadékbevitel, illetve a rendszeres testmozgás. Arra is érdemes odafigyelni, hogy kerüljük az alkoholt, a csípős ételeket, valamint a nagy megerőltetést.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontra az előrejelzések szerint nem kell számítani, így az időjárásra érzékenyek tünetei várhtóan csillapodnak majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra