A nem dohányzókhoz képest a dohányosok kétszer nagyobb eséllyel vannak kitéve a stroke kockázatának, ami a többiekhez képest náluk akár egy évtizeddel is korábban jelentkezhet - állapították meg kanadai kutatók. Ugyanakkor a leszokás után két évvel a stroke kockázata visszasüllyed ugyanarra a szintre, mint azoké, akik soha nem szívtak el egyetlen szál cigarettát sem.
"A stroke megelőzhető, a mostani tanulmány pedig éppen arra akar rávilágítani, milyen nagy szerepe van a dohányzásnak abban, hogy valakinél kialakul-e ez a betegség" - mondta róla Dr. Mike Sharma, a Kanadai Stroke Hálózat megbízott igazgatója, majd hozzátette, hogy a dohányzásról való leszokás, a vérnyomás kordában tartása, az egészséges étrend és a fizikai aktivitás mind csökkentik a kockázatot.
A vizsgálat során a szakemberek közel ezer stroke-os beteget figyeltek meg nagyjából két éven keresztül. A dohányosok között a stroke megjelenésének átlagos ideje az 58. év köré volt tehető, vagyis kilenc évvel korábban jelentkezett náluk, mint a nem dohányzóknál.
A dohányzás érelmeszesedést okoz és vérrögök kialakulásához vezet. Dr. Andrew Pipe, az Ottawa Egyetem Szív Intézetének munkatársa szerint az orvosoknak mindenképp figyelmeztetniük kell stroke-os betegeiket ezekre a tényekre. "Hogy a stroke kockázata minél kisebb legyen a társadalmon belül, el kell érni, hogy a gyerekek ne juthassanak dohánytermékekhez, meg kell fékezni az illegális dohányáruk használatát, folyamatosan ellenőrizni kell a dohánytermékek árát és minden eszközzel segíteni kell a dohányosoknak, hogy leszokjanak a cigarettáról. Végül pedig az egészségügyön belül fel kell állítani egy külön részleget, mely kifejezetten a dohányzás kérdéskörével foglalkozik" - mondta dr. Pipe.
Animáció: HáziPatika.com