Aki nyitottabb, nem fenyegeti a demencia?

Kognitív képességeinket rengeteg dolog befolyásolhatja, rövid és hosszú távon egyaránt, ráadásul a fizikai és a szellemi tényezők egymásra is hatnak. A legújabb kutatási eredmények szerint a személyiségünknek is hatása van a kognitív képességeinkre.

Ezzel a szóval jelöljük összefoglalóan az észlelési, emlékezeti, gondolkodási és tanulási képességeket. A demencia ezeknek a képességeknek a hanyatlását jelenti. Olvassa el, miért és hogyan alakul ki a demencia , és hogyan kezelhető! A kognitív fejlődés, illetve a kognitív képességek „multidimenzionálisak”, vagyis sok dolog hatással van rájuk.

Az elmúlt években számos dologról bebizonyították, hogy pozitív, illetve negatív hatással van ezekre a képességekre, és az is igaz, hogy fizikai, szellemi és lelki tényezők is szerepet játszanak abban, hogy milyen kognitív képességekkel rendelkezik valaki. Például az alváshiány hatására sokkal nehezebben koncentrálunk.

A szakemberek szerint a személyiségjegyek többféle skála alapján osztályozhatók, és a legújabb kutatási eredmények szerint ezek is hatással lehetnek a kognitív képességekre. Elsősorban a nyitottságot tartják lényegesnek a kognitív képességek szempontjából. Ez a személyiségjegy határozza meg, hogy mennyire „vevő” valaki az új ötletekre, élményekre, hogyan áll az ismeretlenekhez. Akiknél a nyitottság hangsúlyos személyiségjegy, kíváncsiak, kreatívak, fontosnak tartják az esztétikumot.

Mi az a demencia? Melyek a figyelmeztető tünetek? Kattintson, és tudjon meg mindent a betegségről! Az új élmények, hatások pedig folyamatosan stimulálják az agyat, ez pedig hozzájárul ahhoz, hogy a demencia kialakulásának esélyét csökkentsük. A merev, zárt gondolkodású személyiségeket ezzel szemben kevesebb agyi stimulus éri. A nyitott gondolkodás ráadásul nemcsak a szellemi hanyatlás megelőzéséhez járulhat hozzá, de ez a személyiségjegy összességében magasabb kognitív képességekkel jár együtt. Például azok az idősebbek, akik örömmel fogadták az új élményeket, jobb verbális képességekkel és memóriával rendelkeztek.

A vidám öregkor a demencia egyik megelőzése is lehet

A szakemberek szerint a nyitottság nem feltétlenül azt jelenti, hogy valakinek egyik pillanatról a másikra meg kell változtatnia a személyiségét. Ha készek vagyunk új dolgokat tanulni vagy új élményekben részt venni, azzal sokat teszünk azért, hogy az agyunkat agyunk egészségéért !

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

Általában derült vagy gyengén felhős idő lesz, de kisebb körzetekben erősen felhős is lehet az ég. Helyenként előfordulhat kisebb eső, zápor. A déli szél gyenge vagy mérsékelt lesz. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 2 és 7 fok között alakul, de a hidegre hajlamos északkeleti helyeken és a Duna-Tisza közén hidegebb is lehet. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra