Árulkodó jelek: vírusos vagy bakteriális a fertőzés?

A leggyakoribb fertőző betegségeket, például a náthát, torokfájást, megfázást egyaránt okozhatja baktérium és vírus is. A tünetek nagyon hasonlóak lehetnek, de más kezeléseket igényelnek. Hogyan különböztethetjük meg ezeket?

Vírus vagy baktérium okozza a betegséget?

Természetesen, azt, hogy a betegséget vírus vagy baktérium okozza, csak laboratóriumi vizsgálattal lehet egyértelműen meghatározni, de erre az esetek nagy részében nincs szükség. A vírusos és a bakteriáls eredetű betegségeknek ugyanis eltérő a lefolyása és általában a tünetei is, bár ez utóbbiak nagyon hasonlóak lehetnek .

Akármelyik fertőzésre gyanakszunk, mindenképpen orvoshoz kell menni, egyrészt, mert a betegségek diagnosztizálása az ő feladata, nem a miénk, másrészt, ő tud megfelelő gyógyszert felírni, terápiát javasolni.

Akár vírus, akár baktérium, mindenképpen orvoshoz kell menni, vírusfertőzés baktérium baktériumfertőzés láz immunrendszer
Akár vírus, akár baktérium, mindenképpen orvoshoz kell menni

Mi a különbség a vírus és a baktérium között?

A vírusok (nagyon egyszerűen fogalmazva) tulajdonképpen csak némi genetikai örökítőanyagból és az azt körülvevő proteinburokból állnak, nem képesek az önálló életre, a gazdaszervezet sejtjeit használják arra, hogy szaporodjanak. A folyamat során azonban a gazdasejtet elpusztítják, és súlyos tüneteket okoznak a szervezetben. A vírusok jóval kisebbek a baktériumoknál.

Amit az influenzáról tudni kell Valószínűleg nincs olyan ember, aki nem találkozott még valamilyen influenzavírussal, mégis van némi zavar a betegség körül. A Betegségek A-Z szócikkéből minden fontosat megtudhat róla. A baktériumok általában egysejtű élőlények, amelyek számtalan helyen képesek életben maradni, például a vízben, élelmiszereken vagy a különböző felületeken. A szervezetünkben is több milliárd baktérium él, anélkül, hogy betegséget okoznának. A jótékony hatású baktériumok többek között segítik az immunrendszer működését, vagy éppen az ételek megemésztését.

A vírusfertőzések általában 3-10 napig tartanak

És saját maguktól elmúlnak. Az első néhány napon érezzük magunkat a legrosszabbul, utána folyamatosan egyre jobban leszünk. Ha a tünetek 10-14 napnál tovább tartanak, és folyamatosan romlanak vagy nem változnak, akkor könnyen lehet, hogy a vírusfertőzés mellé másodlagos bakteriális felülfertőződés is társul.

Tipp A többféle hatóanyagot tartalmazó forróitalok hatékonyan szüntetik meg a megfázás és influenza tüneteit. A bakteriális fertőzések 5-14 napig tartanak, a tünetek idővel folyamatosan romlanak és gyógyszeres kezelés nélkül ritkán múlnak el teljesen. A bakteriális fertőzések kezelésére antibiotikumot kell szedni , a vírusfertőzések ellen az antibiotikum nem használ, inkább a tüneteket enyhítő gyógyszerekre van szükség, emellett segít a sok pihenés a folyadékfogyasztás.

A vírusfertőzés nagyon gyakran hőemelkedéssel jár együtt , vagyis a lázunk általában nem megy 38 fok fölé. A szervezetünk azért emeli a hőmérsékletet, hogy a kórokozókat elpusztítsa, illetve lelassítsa azoknak az enzimeknek a működését, amelyek segíthetik a vírusok szaporodását.

A vírusfertőzés egyéb tünetei közé tartozhat az izzadás, hidegrázás, izomfájdalom, étvágytalanság, általános rosszullét, elesettségérzet. Mivel egész szervezetünk igyekszik a vírusok ellen küzdeni, az izmaink, ízületeink is fájhatnak, és ez a fájdalom, gyengeségérzet az egész testünkre kiterjed. Fejfájás is jelentkezhet, elsősorban a homlok területén, és a torkunk is fájhat.

Az orrunk bedugulhat , ez fokozott váladéktermelődéssel együtt járhat, és a váladék irritálhatja a torkot, így gyakori a köhögés . A köhögés (mely köpetürítéssel is együtt jár) gyakran jóval tovább tart, mint a vírusfertőzés maga. Vírusfertőzés esetén az orrból távozó, esetleg felköhögött váladék híg és átlátszó, míg a baktériumfertőzésnél sárgás, zöldes, esetenként rozsdasínű is lehet, sűrű, ragacsos.

Bakteriális fertőzések magas lázzal járnak

A bakteriális fertőzések gyakran magas lázzal járnak együtt , a testhőmérséklet 38 fok fölé kerül, mert a szervezet így küzd a baktériumok ellen. A bakteriális fertőzés egyéb tünetei között találhatjuk az egy-egy pontra koncentrálódó, erős fájdalmat, ott, ahol a baktériumok megtelepedtek (például a fülben). A fertőzés legyőzéséhez a szervezet aktivizálja az immunrendszert, ezért a nyirokcsomók fokozott működéssel dolgoznak, és meg is duzzadhatnak. Ez legjobban a fül mögött és a nyakon érezhető.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható, de közben délnyugat felől egyre nagyobb területen megnövekszik a felhőzet, estére már nagyrészt erősen felhős lesz az ég. Az Északi-középhegység térségében nem zárható ki délután zápor, esetleg zivatar, majd késő délutántól, estétől máshol is növekszik a csapadék esélye. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra