Az aranyér gyógyszeres kezelése

Az aranyerek kialakulásukkor általában tünetmentesek, de ha begyulladnak, esetleg vérezni kezdenek sok kellemetlenséget, fájdalmat okozhatnak. Amennyiben az aranyszeres csomók csak enyhe panasszal járnak, érdemes vény nélkül kapható krémmel, kenőccsel, kúppal orvosolni a problémát.

A vény nélkül kapható készítmények megbízhatóan enyhítik a kínzó tüneteket, a fájdalmat, a viszketést, a gyulladást, segítenek megszüntetésükben, eredményes gyógyulást biztosítanak.

A hatóanyagok sokfélék. Létezik elölt baktériumkultúrát tartalmazó készítmény, amelynek hatóanyaga a szervezet saját helyi immunválaszát és gyógyító folyamatait serkenti, fokozza az érintett szövetek természetes védekezőképességét, gyulladáscsökkentő hatású, elősegíti a sebgyógyulást. Más készítmények pedig helyi érzéstelenítőt, érösszehúzó anyagokat, fertőtlenítőszert, egyéb gyulladáscsökkentőket tartalmaznak.

Általában néhány napi rendszeres használattal az aranyeres tünetek enyhülnek, de ha a helyi kezelés nem hoz egy héten belül megnyugtató javulást, akkor érdemes orvoshoz fordulni. A szakember kiegészítheti a kezelést az erek gyulladását csökkentő készítményekkel (például: a flavonok: rutosid, diosmin) illetve hagyományos fájdalomcsillapítókkal például: paracetamol vagy ibuprofen.

A kenőcs vagy kúp használata előtt érdemes meleg vízzel lemosni a végbélnyílás környékét, vagy meleg ülőfürdőt alkalmazni. A megtisztított terület szárazra törlése után következhet az aranyér elleni krém vagy kúp alkalmazása. Külső aranyér esetén, ha a melegvizes terápia nem vezet eredményre hideg vizes borogatással, jegeléssel is próbálkozhatunk.

Az aranyerek kialakulásában döntő szerepe van az életmódnak.

A megelőzésben és kezelésében elengedhetetlen a rostokban gazdag táplálkozás (zöldség, gyümölcs, teljes kiőrlésű gabonák). A megfelelő étrend aktívabbá teszi a bélműködést a széklet erőlködés nélkül távozhat. Rost alapú táplálékkiegészítőknél azonban érdemes figyelembe venni, hogy csak megfelelő mennyiségű folyadék mellett fejthetik ki kedvező hatásukat, különben székrekedést okoznak. Bőséges folyadékbevitellel a belek kevesebb vizet szívnak vissza a béltartalomból és a széklet megfelelő állagú lesz.

Az aranyér megelőzésben és kezelésében elengedhetetlen a rostokban gazdag táplálkozás

A túl hosszú ülés is kedvezőtlenül befolyásolja az aranyeres problémákat, nő a végbél környéki vénákban a vérnyomás, amely a tünetek kiújulását vagy romlását idézi elő.

Ülő vagy álló munka esetén érdemes bizonyos időközönként egy kis mozgást beiktatni, járkálni, ami javítja a vénás vér elfolyását, a statikus testhelyzetet oldó gyakori könnyű mozgás hasznos az alsó végtagi vénatágulatok megelőzésében.

A székelési ingert nem ajánlott visszatartani, mert a széklet szárazabbá válhat, nehezebben üríthető. Súlyos aranyeres panaszoknál kerülendő a cipekedés, a nehéz tárgyak emelése.

Ugyanakkor hasznosak lehetnek bizonyos érfal-erősítő készítmények, de a gyógynövényes ülőfürdők is sokat segíthetnek a kellemetlen panaszok enyhítésében, a vénatágulatok csökkentésében.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +3 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton esetleg zivatar is lehet. A nyugatias szelet az északi megyékben kísérhetik élénk, erős, záporok, zivatarok környékén esetleg viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra