Bronchitis: hogyan kezelhető?

A bronchitis a hörgők gyulladásos megbetegedését jelenti, mely lehet akut és krónikus egyaránt. A megfelelő kezelést is az alapján kell megválasztani, hogy milyen tüneteink vannak, és azok mióta állnak fenn.

A bronchitis, különösen annak akut formája, meglehetősen gyakori betegség. Téves az a feltételezés, hogy csak a hideg idő beköszöntével alakulhat ki, ugyanis hörghurutunk tavasszal és nyáron is lehet. Az akut bronchitis általában fertőzés következtében, esetleg irritáló anyagok belélegzésekor alakul ki. A vírusfertőzést sokszor bakteriális felülfertőződés kíséri. A szennyezett levegőjű környezet, esetleges megfázás, fáradtság vagy rossz tápláltsági állapot elősegíti a betegség kialakulását - ezért lehet, hogy a legtöbb bronchitist a téli hónapokban diagnosztizálják.

A krónikus bronchitis legfőbb oka a dohányzás , de a passzív dohányosokban, így a dohányosok családtagjaiban is gyakori. A dohányfüstben lévő anyagok károsítják a légutak nyálkahártyáját, emellett fokozzák a különböző fertőzések kialakulásának esélyét is.

A hörghurut dohányosoknál gyakori betegség

Az akut bronchitis kezelése meglehetősen egyszerű, és a legtöbbször gyógyszert sem igényel. A nyugalom és a sok pihenés, a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása, a dohányzás kerülése, a vitamindús táplálkozás, a vény nélkül kapható köhögéscsillapítók alkalmazása általában elegendő, hogy a szervezet legyőzze a betegséget. Természetesen bizonyos esetekben szükség lehet például lázcsillapítóra , és ha a vírusfertőzés mellett bakteriális felülfertőződés is történt, akkor antibiotikumra. A váladék felszakadását és kiürülését is támogathatjuk gyógyszerrel.

A hörghurut (bronchitis) a tüdő hörgőinek belső felszínét bélelő nyálkahártya gyulladását jelenti. Heveny és idült formában jelentkezhet. A heveny forma többnyire a légcsövet is érinti (tracheobronchitis), rendszerint külső beavatkozás, kezelés nélkül is nyomtalanul gyógyul. Az idült hörghurut (krónikus bronchitis) a hörgők olyan tartós gyulladását takarja, melynél az évek folyamán szerkezeti változás is kialakul a hörgők falában, és komoly légzésfunkciós zavarokkal jár. köhögéscsillapítók általában nem javasoltak, hiszen fontos, hogy a hörgőkben felgyülemlett váladék távozni tudjon. Ez csak köhögés útján lehetséges, és ha ezt az ingert elnyomjuk, a váladék felhalmozódhat, és még nehezebbé teszi a lélegzést.

Krónikus bronchitis esetén a legfontosabb tennivaló a dohányzás abbahagyása, a súlyfeleslegtől való megszabadulás. Ezek, illetve az oxigénterápia lehetnek igazán jótékony hatással a bronchitisre, a többi, tüneti kezelés csak enyhülést hozhat. Krónikus bronchitisben szenvedők lehetőség szerint kerüljék a poros, szennyezett levegőjű, füstös helyeket, és ha lehetőségük van rá, szerezzenek be egy párásítót, mely megakadályozza, hogy a szoba levegője túlságosan kiszáradjon.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +14 °C
Minimum: +4 °C

Általában többórás napsütés várható a képződő gomolyfelhők mellett, melyekből elszórtan, hazánk északnyugati kétharmadán valószínű zápor, néhol zivatar is kialakulhat. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, Sopronnál és a Fertőnél, valamint záporok, zivatarok nyomán is megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Fronthatásra az előrejelzések szerint napközben nem kell számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra