A kettes típusú cukorbetegséggel küzdők vérében magasabb a cukrok és a zsírok koncentrációja, ez pedig jelentősen megnövelheti a kardiovaszkuláris problémák kialakulásának esélyét. A testmozgást gyakorta javasolják a diabéteszeseknek, mert javíthatja az inzulinra adott válaszreakciókat, megerősítheti a szív- és érrendszert, és a súlyfeleslegtől is segíthet megszabadulni.
Azzal kapcsolatban azonban nem végeztek kutatásokat, hogy pontosan mikor érdemes sportolniuk a cukorbetegeknek. A University of Missouri szakemberei megállapították, hogy az étkezések utáni sportolás hatékonyabban csökkentheti a szív- és érrendszeri betegségek rizikóját.
„A kutatásunk azt bizonyította, hogy nemcsak a mozgás intenzitása vagy időtartama számít, hanem az is, hogy mikor végezzük ezt” – mondta Jill Kanaley professzor, a kutatás vezető szerzője. „Az erősítő edzések kedvező hatásai, például a vér glükózszintjének csökkentése akkor érvényesülnek a legjobban, ha vacsora után sportolunk.” Kanaley és kollégái cukorbetegekkel végeztek kísérleteket. Egyik alkalommal vacsora előtt, egy másik során pedig vacsora után végeztettek velük erősítő gyakorlatokat, például lábhajlításokat és felüléseket.
Azokkal a napokkal összehasonlítva, amikor semmilyen edzést nem végeztek, a vacsora előtti sportolás hatékonyan csökkentette a résztvevők vércukorszintjét. Ezzel szemben, ha vacsora után mozogtak, a vércukor- és vérzsírszintjük egyaránt alacsonyabb lett.
A szakemberek szerint az eredmények különösen hasznosak lehetnek azoknak a cukorbetegeknek , akik bár rendszeresen mozognak, mégsem tapasztalnak meg kedvező eredményeket.
Az elért jó eredmények azonban nem maradtak meg hosszú távon, vagyis ahhoz, hogy folyamatosan megfelelő szinten tartsa valaki a vércukor- és vérzsírszintjét, minden nap mozognia kell vacsora után. A kutatás folytatásaként Kanaley professzor és társai azt szeretnék kideríteni, milyen különbségek vannak a reggel és az este végzett edzések hatásaiban.
A tanulmány a Journal of Applied Physiology című szaklapban jelent meg.