Cukorbetegség: így segíthet

A cukorbetegség diagnózisa nemcsak közvetlenül az érintettnek jelenthet nagy nehézséget, hanem azoknak is, akik közel állnak hozzá.

Az első és legfontosabb lépés a tájékozódás. Még mindig meglehetősen keveset tudunk a cukorbetegségről, és rengeteg tévhit kering róla a köztudatban, például az, hogy aki diabéteszes, annak mindenképpen inzulinnal kell szúrnia magát.

Azonban a legtöbb cukorbetegnek csak tablettákra van szüksége. Ha tehát az egyik hozzátartozónkról kiderül, hogy diabéteszes, beszéljünk mi is az orvosával, tudjuk meg, hogy milyen teendőink vannak, olvassunk utána a betegségnek az interneten (lehetőleg megbízható oldalakon), és lépjünk kapcsolatba diabéteszes betegszervezetekkel is, akár a közösségi oldalakon.

Beszélgessünk többet magával az érintettel is! Kérdezzük meg tőle, hogyan érzi magát, milyen nehézségekbe ütközik, milyen célokat tűzött ki magának, vagy éppen hogyan birkózik meg a mindennapok kihívásával. Ajánljuk fel a segítségünket is, és közösen találjunk ki praktikus megoldási lehetőségeket.

Az ápolókon kívül mi is segíthetünk cukorbeteg hozzátartozónknak

Az ápolókon kívül mi is segíthetünk cukorbeteg hozzátartozónknak

Ha például a szerettünknek nehezére esik, hogy lemondjon a péksüteményekről, keressünk olyan recepteket , amelyek kifejezetten cukorbetegeknek készültek. Közösen vásárolni is elmehetünk, de még jobb, ha együtt megyünk sportolni - a cukorbetegek életminőségét jelentősen javíthatja a rendszeres mozgás!

Ha a gondozottunkról (legyen az gyermek vagy éppen idős ember) derül ki, hogy cukorbeteg , még körültekintőbbnek kell lennünk. Vezessük egy füzetben a tüneteket, a vizsgálati eredményeket, a szakorvossal történő egyeztetések lényegét is jegyzeteljük le. Mindig figyelmeztessük őket, hogy mikor kell vércukorszintet mérni vagy a gyógyszert bevenni.

Egy tablettaadagoló nagyon praktikus lehet: ezeket a tárolókat néhány száz forintért beszerezhetjük a gyógyszertárakban, gyógyászati segédeszközöket árusító üzletekben, és elegendő hetente egyszer megtölteni azt a szükséges gyógyszerekkel. Arra is ügyeljünk, hogy rendszeresen eljárjanak az orvosi kontrollvizsgálatokra.

A cukorbetegek diétája nem sokban különbözik az egészséges emberekétől, bár néhány dologra jobban oda kell figyelni, és bizonyos alapanyagokat másokkal kell helyettesítenünk. Ez némi tanulást igényel, de a betegszervezetek időnként főzőtanfolyamokat is tartanak, emellett számos olyan szakácskönyv is elérhető, melyekben kifejezetten diabéteszeseknek való receptek vannak.

Nagyon fontos, sőt életmentő jelentőségű lehet megtanulnunk azt, hogy mit csináljunk vészhelyzetben. Tanuljuk meg, hogy milyen tünetei vannak a vészesen magas, illetve a veszélyesen alacsony vércukorszintnek, illetve azt is, hogy milyen tennivalóink vannak ezekben az esetekben. Előnyös, ha van egy jól kidolgozott "vészforgatókönyvünk", és a gondozottunknak is elmagyarázzuk, hogy ilyen helyzetben mit kell tennie.

Ne feledkezzünk el a cukorbeteg lelkéről sem. A diabétesz súlyos betegség, mely nagy lelki teherrel, stresszel, kétségbeeséssel, idegeskedéssel és félelemmel járhat együtt, és egy ilyen nehéz helyzetben a családtagunknak, barátunknak szüksége lehet ránk. Hallgassuk meg, ha beszélgetni szeretne, igyekezzünk reálisan, de pozitívan a betegséghez állni. Ne engedjük, hogy a cukorbetegség a boldog és kiegyensúlyozott élet útjába álljon!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Az előrejelzések alapján hétfőn frontmentes időnk lesz, így a frontérzékenyek tünetei várhatóan nem erősödnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra