Dermatomyositis: mit kell tudni a ritka betegségről?

A dermatomyositis meglehetősen ritka autoimmun betegség, melyet a bőr és az izmok gyulladása, illetve gyengesége jellemez. Esetenként a tüdőt, a nyelőcsövet, a szívet is érintheti. Az életmód megváltoztatásával javíthatóak a panaszok.

A dermatomyositis nevű betegség a bőr, az izmok, illetve esetenként az ízületek gyulladásos betegsége, melynek kiváltó oka ismeretlen. Általában valamilyen bakteriális vagy vírusos fertőzésre vezethető vissza, de tulajdonképpen autoimmun betegségnek tekinthető. Esetenként várandós kismamáknál is előfordulhat, hogy a magzati sejtek váltják ki az immunválaszt. A dermatomyositis más autoimmun betegségekkel (például lupusszal, sclerodermával vagy Sjörgen-szindrómával) együtt is jelentkezhet.

A betegség legjellegzetesebb tünetei közé tartozik a bőr gyulladása, kiütések megjelenése, illetve az izmok mikroszkopikus gyulladása miatt bekövetkező izomgyengeség, fáradékonyság. Ez a típusú fájdalom ahhoz hasonló, mint amikor valaki nagyon sokat sportol, megerőlteti magát.

Az autoimmun betegség kifejezés egy betegségcsoportot takar; közös bennük, hogy a szervezet védekezőmechanizmusának apró kisiklásai miatt alakulnak ki. Milyen fajtái vannak, hogyan ismerhetjük fel a tüneteket? A fájdalom mértéke egyénenként eltérő lehet, van, akinél csak kellemetlenséget okoz, másoknál viszont annyira súlyos lehet, hogy a beteg mozogni, járni vagy éppen nyelni sem tud. A betegség nők körében gyakoribb, az első rá utaló jelek közé tartozik, hogy az érintett egyre kevésbé tudja a korábban könnyű, hétköznapi feladatokat elvégezni az izomgyengeség miatt: nem tud megfésülködni vagy éppen a lépcsőn felmenni.

A betegség szövődményei közé tartozik a nyelési nehézségek miatti fogyás, tüdőgyulladás , a légzési nehézségek, valamint a kalcium lerakódása az izmokba és a kötőszövetekbe.

Sajnos, a betegségre megfelelő gyógymód még nincs, különböző gyógyszerekkel és egyéb terápiákkal azonban kordában lehet tartani. Az életmód megváltozatásával, néhány egészségesebb szokás elsajátításával is sokat javíthatunk az állapotunkon. Végezzünk például könnyű testmozgást , elsősorban nyújtó gyakorlatokat (akár gyógytornász segítségét is kérhetjük ezek elsajátításához).

A dermatomyositis az izom gyulladásával jár

A mozgás hatására az izmok erősek, rugalmasak maradnak, és a vérkeringés is javul. Ne feledkezzünk el azonban a pihenésről sem, igyekezzünk naponta legalább 7-8 órát aludni. Az állandó fájdalomérzet nagyon kimerítő lehet, és a szervezetnek szüksége van a megfelelő regenerációra, amit az alvás során érhetünk el.

A meleg fürdők nemcsak az izomfáradékonyságot –és fájdalmakat csökkentik, de a bőrre is nagyon jó hatással vannak, különösen, ha olyan ápoló szert teszünk a vízbe, mely hidratálja a bőrt, csökkenti a gyulladását és az annak hatására fellépő viszketést, irritációt.

Nagyon fontos, különösen a nyári időszakban, hogy ne menjünk közvetlen napfényre, illetve igyekezzünk megakadályozni (vagy legalábbis csökkenteni), hogy nagyon megizzadjunk. A napfény és az izzadás fokozhatja az autoimmun betegséggel összefüggő bőrtüneteket, az irritációt és a viszkető kiütések megjelenését. Válasszunk világos színű, lazább esésű, jól szellőző, természetes anyagból készült ruhadarabokat, és a hidegebb időben se öltözzünk túl!

Táplálkozzunk megfelelően: az esetleges nyelési nehézségek miatt könnyen kialakulhatnak hiánybetegségek vagy alultápláltság, ezért fontosak a tápanyagokban gazdag, vitamindús ételek. A különböző gyulladásokra nagyon jó hatással vannak az omega-3 zsírsavak , igyekezzünk minél több olyan élelmiszert (pl. zsíros húsú halakat) fogyasztani, melyek gazdagok omega-3-ban.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Szakadozik a felhőzet, egyre kevesebb helyen eshet. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet élénk széllökések kísérik. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra