A vesebetegségek az Egyesült Államokban, Európában, Ázsiában és Ausztráliában a lakosság 10-16 százalékát érintik. A problémákhoz gyakran társul magas vérnyomás és cukorbetegség is. A végső stádium, azaz a veseelégtelenség akkor következik be, mikor a kiválasztó szerv többé nem képes a szükséges mértékű működésre. A krónikus vesebetegségek sajnos legtöbbször mind így végződnek, a folyamat akár 10-20 évig is eltarthat.
Egy új kutatás során felfedezték, hogy a rossz vesefunkció és az albumin magas szintje a vizeletben összefügg a kardiovaszkuláris halálozással és a veseelégtelenséggel, mind a magas, mind a normál vérnyomással rendelkező betegek esetében. A halálozással való kapcsolat erősebbnek bizonyult a normál vérnyomású betegek esetében. A veseelégtelenség esélyével kapcsolatban nem mutatkozott eltérés. Az eredmények arra utalnak, hogy a krónikus vesebetegséget épp olyan erős kockázati faktorként kellene kezelni magas és normál vérnyomás esetén is, fejtette ki a kutatás vezetője, dr. Bakhtawar Mahmoodi.
A második kutatás során az derült ki, hogy a diabéteszes vesebetegek esetében nagyobb a keringési és egyéb okból bekövetkező halálozás, illetve a veseelégtelenség veszélye, mint a nem cukorbetegeknél, függetlenül a vesefunkciótól és a vizelet fehérjetartalmától. A cikk a hasábjain jelent meg.