Fém az ételeinkben: miért veszélyes?

Meglepően sok ételünk tartalmaz fémmaradványokat, például ólmot, kadmiumot, krómot vagy higanyt. Hogyan kerülhetnek be ezek az ételeinkbe, milyen hatással vannak ezek az egészségünkre, és hogyan tehetünk a problémák ellen?

A fémek, mint amilyen a higany és az ólom, a természetben is megtalálhatóak, változó mennyiségben ugyan, de jelen vannak a talajban, a vízben, sőt a levegőben is. A termőtalajon, illetve a vízen keresztül az élelmiszereinkbe is bekerülhetnek, onnan pedig a szervezetünkbe juthatnak. Az emberi tevékenységeken keresztül is jelentős mennyiségű fémmaradvány kerülhet a környezetünkbe, onnan az élelmiszerekbe, majd pedig a testünkbe. Ráadásul ez sokkal gyakoribb lehet, mint azt gondoljuk.

Higanymérgezés A Minamata-kór higanymérgezés okozta neurológiai szindróma. Tünetei közé tartozik a végtagzsibbadás, általános izomgyengeség , látászavar. Súlyos esetben bénulás, kóma léphet fel, majd halált okoz. A terhes nőket érő higanymérgezés a gyermeknél veleszületett Minamata-szindrómát és fejlődési rendellenességeket okozhat. Tudjon meg többet, kattintson! Az ételekben található fémek az esetek nagy részében nem veszélyeztetik az egészségünket, sőt bizonyos fémek, így a vas vagy a réz elengedhetetlenek a szervezetünk megfelelő működéséhez. Azonban az idő előrehaladtával a fémek nagyobb koncentrációt érhetnek el a szervezetünkben, és ezek a felgyülemlett anyagok lassan "mérgezhetnek" és akár súlyos problémákat is okozhatnak. Melyek lehetnek ezek a problémák és mennyire veszélyeztetnek minket?

Egy 2013-as amerikai kutatás szerint az autista gyermekek szervezetében jóval több fémet, elsősorban ónt, ólmot és talliumot találtak, mint azoknak a gyerekeknek a szervezetében, akiknél nem diagnosztizálták ezt a betegséget. A szakemberek szerint ezek a fémek megzavarják a normális agyfejlődést és működést, de egyéb szerveinkre is hatással lehetnek. Bár további kutatásokra is szükség van a témával kapcsolatban, a szakemberek szerint a fémekkel való kapcsolat minimalizálása csökkentheti az autizmus tüneteit.

A nikkel jól ismert allergén, mely az arra érzékenyeknél bőrgyulladásos tüneteket okozhat, például a bőr viszketését, hámlását, kivörösödését. Nemcsak a nikkeltartalmú ékszerek vagy éppen a ruhákon található gombok okozhatnak problémát, de az ételek is. Bár viszonylag kis mennyiség található például a brokkoliban, a csirkemellben, a zöldbabban vagy a csokoládéban , ha éppen olyan a napi étrendünk, könnyen annyit fogyaszthatunk belőle, hogy az allergiás reakciót okozhat. A nikkel belekerülhet az ételeinkbe vagy az ivóvízbe a csöveken, a konzervdobozokon vagy éppen az edényeinken keresztül is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Higany a tengeri halakban, tengeri herkentyűkben lehet veszélyes mennyiségben

Higany a tengeri halakban, tengeri herkentyűkben lehet veszélyes mennyiségben

A szelén nagyon fontos az egészségünk szempontjából, ám nagyobb mennyiségben káros mellékhatásokat okozhat, például depressziót, szorongást, idegességet, hányingert, hajhullást és a körmök elvékonyodását. Nagyobb mennyiségű szelén található a brazil dióban, ezért ha valaki sokat eszik ebből a magból, szelénmérgezést is kockáztathat. Nagyjából 60 gramm brazil dió tartalmaz annyi szelént, hogy az már mérgezéses tüneteket okozhat.

A szervezetünkben a túl sok cink is kellemetlen hatásokat okozhat, többek között hányingert és hányást, étvágytalanságot, hasi görcsöket, hasmenést és fejfájást. Az egyik legsúlyosabb következménye a túl sok cinknek, hogy felborítja a szervezet mikrotápanyag-egyensúlyát, és emiatt például vérszegénység alakulhat ki, és az immunrendszerünk normális működésében is zavar keletkezhet. A cinkmérgezés lehet akut és krónikus, ám ha valaki kiegyensúlyozottan étkezik, ettől nem kell tartania. A cinktartalmú étrend-kiegészítőket szedőknek azonban érdemes óvatosnak lenni - a maximálisan tolerálható mennyiség naponta 40 mg.

Az egyik legveszélyesebb fém a higany , mely nagy mennyiségben negatív hatással lehet az idegrendszerre és az agyműködésre. Különösen a tengeri halakban, illetve a tengeri herkentyűkben lehet veszélyes mennyiségű higany, a tengervíz szennyezettsége miatt. A higanymérgezés szerencsére keveseket veszélyeztet, de azoknak mindenképpen érdemes odafigyelni, akik sok tengeri halat fogyasztanak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.