Fiatalon is kialakulhat aranyér?

Bár az aranyér leginkább a harminc feletti korosztályt érinti, ritkán előfordulhat, hogy akár kisgyerekeknél is kialakulhat. Összegyűjtöttük, mit tehetünk a betegség megelőzéséért, illetve kezeléséért.

A végbél egyik leggyakoribb betegségnek számít az aranyér, amely kisebb-nagyobb mértékben minden harmadik embert érint. Ugyan a korral nő a veszélyeztetettség - az ötven év felettiek körében már minden második ember érintett - ritkán fiatalabb korban is előfordulhat ez a betegség. De mik a fő rizikófaktorok, és hogyan védekezhetünk ellene?

Aranyérre gyanakodhatunk, ha a gyermek székeléskor fájdalmat, illetve a végbélnyílása körül viszkető, fájó érzést tapasztal. Súlyosabb esetben a székletben, illetve a vécépapíron is felfedezhetünk vért, ekkor mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni, hiszen kezeletlenül az aranyér nem csak a gyermek komfortérzetét rontja, de komoly szövődményeket is okozhat.

Örökölhető a hajlam

Mivel a kötőszövet gyengeségére való hajlam örökölhető, így az aranyeres szülők fokozott figyelmet kell, hogy fordítsanak gyermekük székelési szokásaira. A megelőzést már egész fiatalon el kell kezdeni, elsősorban a helyes táplálkozási szokások kialakításával. A rostszegény ételek rendszeres fogyasztása ugyanis székrekedéshez vezethet, ami a megerőltető vécéhasználat miatt aranyeret idézhet elő a kicsiknél is. Az élelmiszerekben található rostok azonban lágyítják a székletet, könnyebbé teszik az ürítését. Ha a gyermek székrekedésre hajlamos, a természetes hasfogókat - például a csokoládét vagy banánt - csak mértékkel fogyasszák.

Gazdag zöldség- és gyümölcsfogyasztás mellett tejtermékeket, magvakat és müzlit is érdemes az étkezésbe iktatni, illetve időnként a bélrendszert megmozgató élelmiszerek - joghurt, savanyú káposzta - fogyasztása javasolt. Figyeljünk emellett a megfelelő folyadékfogyasztásra is, a gyermekek ugyanis hajlamosak megfeledkezni az ivásról úgy is, ha egész nap izzasztó játékba merülnek. Kerülje a gyermek a nagy fizikai megterhelést, ami szintén súlyosbíthatja az aranyeret.

Kezelés

Tanácsos naponta akár több alkalommal is langyos fürdőt venni, amely serkenti a gyulladt rész vérkeringését, jó ötlet lehet továbbá a kamillás ülőfürdő is, melynek fájdalomcsillapító és fertőtlenítő hatása is van. A meleg mellett segíthet a hideg is: az érintett részre naponta 2-3 alkalommal jeges borogatást tegyünk, ez enyhíti a fájdalmat és összehúzza az ereket. Ügyeljünk az érintett rész higiéniájára, székelés után tanácsos zuhannyal megmosdatni a gyermeket. Ha a törülközőt durvának érzi, hajszárítóval is szárazra lehet fújni a területet. A patikák polcain több krém közül is választhatunk, de ha a tünetek két hét után sem enyhülnek, mindenképpen keressük fel háziorvosunkat, aki segíthet a megfelelő kezelés kiválasztásában.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +20 °C
Minimum: +12 °C

A délnyugati tájakon még nagyrészt erősen felhős lesz az ég, de északkelet felől egyre nagyobb területen szakadozik, vékonyodik a felhőzet. A Dunántúlon még több helyen számíthatunk esőre, záporesőre, helyenként zivatarra. Az északi és keleties szelet néhol élénk, záporok, zivatarok környezetében erős lökések is kísérhetik. Késő estére 12 és 19 fok közé hűl le a levegő. Hideg fronthatásra számíthatnak az arra érzékenyek, többeknél előfordulhat fejfájás, vérnyomás-ingadozás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra