Hétköznapi dolgoktól ájulhatunk el

Az ájulás gyakori és meglehetősen ijesztő tünet, melynek hátterében számos betegség állhat, de időnként teljesen egészséges embereknél is előfordulhat. Lássuk, milyen hétköznapi okok miatt ájulhatunk el!

Az ájulás tulajdonképpen az a folyamat, melynek során az agyi vérellátás valami miatt rövid időre akadozóvá válik, és így az agy sejtjeihez nem jut elegendő oxigén, illetve az energiát biztosító glükóz. Az agy így csak a legszükségesebb, az élethez nélkülözhetetlen funkciókat tartja fenn (például a vérkeringést vagy a lélegzést), de az eszméletünket elveszítjük.

A leggyakoribb probléma az ájulás hátterében az alacsony vérnyomás , illetve az, hogy a szívverés és vérnyomás szabályozásáért felelős idegek nem képesek megfelelően működni. Valamilyen külső vagy belső inger hatására a szívverésünk lelasul, az alsó végtagban a vérerek kitágulnak, emiatt a vér is ott gyűlik össze, ez pedig a vérnyomás jelentős csökkenésével jár. Emiatt az agyi vérellátás csökken, és ez vezet az ájuláshoz. Ezt a jelenséget kiválthatja például ha sokáig állunk egy helyben, ha túl melegünk van, de akár a félelem vagy a vér látványa is.

Hétköznapi dolgok is okozhatnak ájulást

Hétköznapi dolgok is okozhatnak ájulást

Eszméletlen! Most mit tegyünk? A tapasztalt segélynyújtó számára is terhelő jelenség, ha a sérült mozdulatlan, ingerekre nem reagál. Lehet súlyos állapot jele, az ilyen beteg mindig segítségre szorul! Szakszerű ellátás hiányában állapotrosszabbodás következhet be. Kattintson! Minden negyedik ájulásos eset valamilyen szívritmuszavarra vezethető vissza , főleg azokra a problémákra, melyek abnormálisan magas szívverést okoznak. Emiatt a szívnek nincs ideje, lehetősége arra, hogy megfelelő erővel pumpáljon, ez pedig az agyi vérellátás csökkentéséhez vezet. A szívritmuszavarok gyógyszerekkel általában jól kezelhetőek.

At éhség is okozhat ájulást, ilyenkor azonban nem az agyi vérellátás csökken, hanem energiát adó glükózból nem jut elegendő az agyunkhoz. Ha hosszabb ideig nem eszünk, vagy éppen nem eszünk eleget, akkor remegés, ingerlékenység, fokozott izzadás és esetenként ájulás is bekövetkezhet, de ezeket gyorsan orvosolni lehet valamilyen könnyű energiát adó étellel, például egy csokiszelettel. Azonban a cukorbetegeknél a túl alacsony vércukorszint akár kómához is vezethet.

A romantikus könyvek és drámai filmek gyakori (és elcsépelt) jelenetében a főhősnő könnyen elájulhat egy tragikus hír hallatán. Ez valóban megtörténhet, vagyis a felfokozott érzelmi állapot ájulást okozhat. A szakemberek szerint ez azonban nem önmagában álló jelenség, hanem egyéb tényezők is szerepet játszanak benne, például az eleve meglévő alacsony vérnyomás vagy az idegességből fakadó szapora lélegzetvétel. A pszichés eredetű ájulás gyakoribb lehet azoknál, akik szorongásos zavarokkal, pánikbetegséggel vagy komoly depresszióval küzdenek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Késő estére 3 és 9 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra