Hogyan működnek a vízhajtók?

A vizelethajtóknak több típusa létezik, némelyiket a szervezetben kialakult vizenyő kiürítésére használják, míg másik fajtájukat a vérnyomás csökkentésére.

Hogy működnek a vízhajtók?

A vízhajtókként is ismert vizelethajtó gyógyszerek (diuretikumok) elsődleges szerepe, hogy a kiválasztott vizelet mennyiségét megnöveljük. Legtöbbször különböző szívproblémák , illetve azokkal összefüggő keringési rendellenességek miatt írja fel az orvos. Ha ugyanis a szív nem tudja biztosítani a megfelelő vérkeringést, az erekben a víz a szövetek közé szivárog, és bizonyos helyeken felhalmozódhat.

Különböző hatásmódú vérnyomáscsökkentők együttes alkalmazása sokszor hatékony a kezelésben, máskor viszont akár veszélyes is lehet, ha nem megfelelő kombinációt alkalmazunk. Erről bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!

Vízhajtó csak orvosi utasításra szedhető

Legtöbbször a végtagok, a kezek és lábak duzzadása árulkodik a problémáról, de fekvőbetegeknél, illetve bizonyos máj- és vesebetegségek esetén a has környékén is kialakulhat. Bizonyos gyógyszerek (például vérnyomáscsökkentők ) mellékhatásaként is jelentkezhet víz-visszafogás.

Vízhajtók hatására a vesékben termelődött vizelet mennyisége is megnövekszik úgy, hogy a készítmények fokozzák a sókiválasztást. Több típusuk létezik, vannak köztük olyanok, amelyeket elsősorban a vizenyő kiürítésére használunk, mások inkább a vérnyomáscsökkentő kombinációk részét képezik. A vízhajtók nemcsak a felgyülemlett a vizet távolítják el a szervezetből, hanem vele együtt a nátrium -, kálium- és kloridionokat is. Mivel nagyobb mennyiségű folyadék távozik a szervezetből, a vénákat érő nyomás is lecsökken, illetve több só ürül a vizelettel.

Vízhajtókat csak orvosi kontroll mellett szedjünk, vízhajtó vizelethajtó vérnyomás
Vízhajtókat csak orvosi kontroll mellett szedjünk

Fontos tudni, hogy a vízhajtók rendszeres szedése a szervezet ionháztartására is befolyással van. Szükséges lehet ezért a kálium pótlása, amely a vizelettel együtt a kelleténél nagyobb mennyiségben távozik a szervezetből. A kálium kulcsszerepet játszik szervezetünk olyan működési folyamataiban, mint a folyadékháztartás szabályozása vagy az izomműködés, hiányában izomgörcsök, gyengeség jelentkezhet, és akár szívritmuszavarokhoz is vezethet.

Vízhajtót csak orvos utasítására és rendszeres felügyelete mellett szabad szedni, tilos például fogyókúrás segédeszközként alkalmazni. Ezzel ugyanis egyrészt átveri magát a fogyókúrázó, hiszen a testsúlycsökkenést csak a szervezetből eltávozott víz okozza, a vízhajtóknak a lerakódott zsírpárnákra nincs hatásuk. Ráadásul a helytelen használat súlyos betegségekhez, akár életveszélyes kiszáradáshoz vezethet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +14 °C
Minimum: +4 °C

A frontális felhőzet szakadozik, a gyenge csapadéksáv feloszlik. Általában többórás napsütés várható a képződő gomolyfelhők mellett, melyekből elszórtan, hazánk északnyugati kétharmadán valószínű zápor, néhol zivatar is kialakulhat. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, Sopronnál és a Fertőnél, valamint záporok, zivatarok nyomán is megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Fronthatásra az előrejelzések szerint napközben nem kell számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra