A probléma értelemszerűen csak férfiakat érint, s az újszülöttek 3 százalékánál tapasztalják. Nem ritka problémáról van tehát szó, viszont a súlyossági fokok között hatalmas eltérések lehetnek.
Veleszületett fejlődési rendellenességről van szó, pontos kiváltó oka nem ismert, de azt tudjuk, hogy az erre való hajlam genetikailag meghatározott. Akinek tehát a családjában ilyesmi már előfordult, vagy maga is érintett, annak nagyobb eséllyel születhet szintén érintett fiúgyereke. Annál, aki ép húgycsővel születik, ilyesmi később nem alakulhat ki.
A hypospadiasis tünetei
A tünet a húgycső rendellenes elhelyezkedése, amely már a baba első vizsgálatakor szemmel látható. Egyéb tünet enyhébb esetben nincs, az érintett spontán tud vizelni. Ha a probléma súlyosabb, és a húgycsőnyílás például a herezacskó alján vagy a gáton található, már előfordulhat vizelettartási rendellenesség is. Okozhat a hypospadiasis péniszgörbületet is. Utóbbiak azért nem jellemzőek felnőtt korban, mert a fejlett országban az érintetteket mihamarabb megoperálják, a rendellenességet urológiai műtéttel már gyerekkorban korrigálják.
A hypospadiasis diagnózisa
A hypospadiasis már születéskor kiderül, az újszülöttet vizsgáló gyerekorvos azonnal észreveszi. Mivel a probléma társulhat egyéb fejlődési rendellenességekkel, így például felső húgyútival , észlelésekor, mindig ki kell zárni az ilyesmit.
A hypospadiasis kezelése
A rendellenesség miatt a babákat általában már gyerekkorban megoperálják, főleg a súlyos formák esetében. Ha a húgycsőnyílás csak egy picivel van a típusos helye alatt, és semmilyen zavart nem okoz, akkor a műtétet lehet későbbre is hagyni, vagy nem is feltétlen van rá szükség. Ennek oka, hogy a rendellenesség enyhe formái a későbbiekben vizelési, merevedési problémákat nem okoznak, nem eredményeznek meddőséget sem. A gyógyulási esélyek a sikeres műtétet követően teljesek.
Bővebb leírást a Betegségek A-Z hypospadiasis szócikkében olvashat.