A stroke az agy körülírt területeinek hirtelen kialakuló, átmenetileg fennálló vagy kedvezőtlen esetben véglegessé váló funkciókárosodása, amely úgy jön létre, hogy a kérdéses agyi régió vérátáramlása (perfúzió) és ilyen módon a szövetek oxigén- és tápanyagellátása valamilyen okból kifolyólag jelentősen lecsökken, vagy megszűnik. Ennek leggyakoribb oka, ha az agyi erekben valamilyen akadály képződik. Ez lehet vérrög, vagy az illető ér görcsös összehúzódása által okozott szűkület.
Az agyszövet normális működésének feltétele a megfelelő vérellátás, mivel a vér szállítja a nélkülözhetetlen oxigént és a tápanyagul szolgáló cukrot a sejtekhez, ehhez pedig az szükséges, hogy a vér az erekben akadálytalanul és megfelelő mennyiségben áramoljon.
Ha az úgynevezett pitvarfibrilláció nyomán a szívműködés elveszti normál ritmusát, azaz a pitvarok nem vagy nem megfelelően húzódnak össze, bennük úgynevezett trombus, vérrög alakulhat ki. A vérrög kialakulását véralvadásgátlóval kell meggátolni.
A nők nagyobb veszélyben vannak
Ha valaki már egyszer átesett stroke-on , fokozottan oda kell figyelnie, hogy megelőzzön egy következő eseményt. A stroke-nak számos rizikófaktora ismert: az életkor előrehaladása, magasvérnyomás-betegség (hipertónia), szívbetegség, cukorbetegség, magas vérzsírszint, érelmeszesedés, a vér viszkozitását csökkentő, illetve fokozott véralvadékonyságát okozó eltérések, a cigarettázás, túlzott alkoholfogyasztás, mozgásszegény életmód, intravénás drogok, stressz, családban öröklődő gének.
Egy korábbi stroke szintén növeli egy újabb stroke bekövetkezésének valószínűségét. A stroke rizikók egy része kizárólag nők esetén fordul elő (fogamzásgátló szedése, terhesség, szülés).
Sport és egészséges életmód a kulcs
A véralvadásgátló szerek egész életen át tartó szedésére is szükség lehet.
A vérzsírok, különösen a koleszterin szintjének normál tartományban tartása is fontos a stroke másodlagos prevenciójában. A hatékony hatóanyagot tartalmaznak .
Előfordul, hogy a meszesedés miatt súlyosan beszűkült karotiszokat (az agyat vérrel ellátó fontos verőerek, amelyek a nyak két oldalán könnyen tapinthatók) műtéttel kell kitisztítani (carotis endarterectomia) vagy mesterséges érrel egy szakaszukat kicserélni (carotis angioplastica). A kockázati tényezők egy része viszont, mint amilyen az életkor vagy az örökölt tulajdonságok, nem befolyásolhatók. Stroke ritkán következik be fiatal életkorban, döntően 45 éves kor felett fordul elő.