Kit veszélyeztet a krómhiány?

A króm nélkülözhetetlen nyomelem, mely nagy szerepet játszik például az inzulin előállításában, illetve a cukorbetegség megelőzésében. A krómból szerencsére igen kevésre van szükség, ám a hiánya annál nagyobb bajt okozhat.

A króm olyan nyomelem, melyből rendkívül kevésre van szüksége a szervezetünknek (sőt a szakemberek nem is tudnak megegyezni abban, hogy egyáltalán meg kell-e határozni az egészséghez nélkülözhetetlen minimum mennyiséget). Ennek ellenére sok fontos folyamatban szerepet játszik, például az inzulintermelődésben, ezen keresztül pedig a megfelelő szénhidrát-anyagcsere fenntartásában és a cukorbetegség megelőzésében.

A krómból ritkán alakul ki hiány a szervezetünkben, mert a legtöbb ételben elegendő mennyiség található belőle. A krómhiánynál sokkal gyakoribb, hogy túl sok króm kerül a szervezetünkbe, annak ellenére, hogy az elfogyasztott táplálékok krómmennyiségének mindössze néhány százalékát hasznosítja a szervezetünk. A króm felszívódásához nélkülözhetetlen a C-vitamin, illetve a B3-vitamin , de ezek hiánya sem jelenti azt, hogy krómhiánnyal kellene szembenéznünk.

Az egyszerű cukrokban gazdag étrend fokozza a krómkiválasztódást
Az egyszerű cukrokban gazdag étrend fokozza a krómkiválasztódást

A létfontosságú nyomelemek Fáradékonyság, itt-ott jelentkező fájdalmak, étvágytalanság vagy falánkság, fejfájás, különféle alig észlelhető kellemetlenségek. Vajon mi hiányzik a tökéletes közérzethez? A nyomelemek. Tudjon meg róluk többet.

A krómot a csontokban, a májban és a lépben tárolja a szervezetünk. Emiatt meglehetősen nehéz meghatározni, hogy valaki krómhiányos-e, mert a vérben, vizeletben esetlegesen megtalálható króm nem tükrözi a szervezet valódi krómszintjét. Bizonyos betegségeknél, állapotoknál (például fertőzéseknél, várandósság alatt, stresszes helyzetekben) megnőhet ugyan a krómfelhasználás, az egyszerű cukrokban gazdag étrend pedig fokozza a krómkiválasztódást, de ezek csak akkor okozhatnak krómhiányt, ha eleve túl kevés króm jut a szervezetbe. Szintén növelhetik a krómkiválasztódást bizonyos gyógyszerek, például a savlekötők és a kortikoszteroidok.

A nagyon egyoldalú táplálkozás, az idősebb életkor, illetve bizonyos krónikus betegségek és felszívódási zavarok okozhatnak ugyan krómhiányt, de ennek meglehetősen kicsi az esélye. A krómhiány a leggyakrabban a kórházban, intravénásan táplált betegeknél fordulhat elő, de még ez is nagyon ritka, mindössze néhány dokumentált esetről lehet tudni.

A krómhiány esetleges tünetei közé tartozik a hangulatingadozás, a szorongás , a szapora szívverés, az enerváltság és fáradékonyság, az izomgyengeség. Mivel a króm nélkülözhetetlen a szénhidrát-anyagcseréhez, ezért ha nem jut belőle elegendő a szervezetünkbe, az csökkent glükóztoleranciával, az inzulinszint ingadozásával, és a prediabétesszel is együtt járhat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +17 °C
Minimum: +8 °C

A Dunántúlon eleinte napos idő várható, majd a frontális felhő- és csapadékrendszer délelőttre az északkeleti tájakat is elhagyja, így ott is csökken a felhőzet. Ugyanakkor a déli óráktól délnyugat felől erősen megnövekszik, megvastagszik a felhőtakaró, ezzel együtt nő a csapadékhajlam. Napközben kevesebb, estétől már több helyen valószínű - nagyobb eséllyel az ország északi felén - zápor, sőt egy-egy zivatar sem kizárt. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Késő délután melegfronti hatás érezhető, ami a frontérzékenyek számára kellemetlen tünetekkel járhat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra