"Kulcslyuksebészet"- kíméletes műtéti technika

Életünk állandó rohanással van tele, mindennapi teendőink mellett nem mindegy, mennyi időbe telik egészségügyi problémáink kivizsgálása, kezelése, esetleg műtéti úton történő orvoslása. Létezik erre megoldás: az egynapos sebészet!

Szeretnénk rövid idő alatt, esztétikai szempontból jó eredménnyel gyógyuló, lehetőleg kis fájdalommal, és ritkán szövődményekkel járó orvosi beavatkozások, operációk által gyógyulni? Esetleg a műtétet követően néhány napon belül újra teljes életet élni, és ismét munkaképessé válni? Napjaink ezen természetes elvárásainak a minimál invazív sebészeti technikák alkalmazása felel meg leginkább. Jelenleg ezek tekinthetők a legmodernebb műtéti beavatkozásoknak, melyek során a legkorszerűbb műszerekkel műtve az orvoscsoport lerövidíti a műtéti beavatkozást követően a fájdalom és a rehabilitáció időtartamát, a kozmetikai eredmény is lényegesen jobb, a későbbi szövődmények (pl. sérvek, gyulladások) előfordulása is ritkább. Nézzük, pontosan mit is jelent ez a kifejezés!

A minimál invazív sebészeti technikák gyűjtőfogalom, voltaképp az endoszkópia egyik fajtája. A hagyományos endoszkópiát már az 1800-as évek végén is ismerték. Lencsével szerelt, cső alakú eszközöknek a természetes testnyílásokon - szájüregen, végbélen, húgycsövön - át, diagnosztikai és terápiás céllal történő bevezetését értjük alatta. Azaz az egyes testüregekbe merev vagy hajlékony "csöveket" juttatnak be finoman, melyeken keresztül fényforrást, kamerát, fogó- és vágóeszközöket, szöveti mintavételre alkalmas tűket is vezethetnek az operálandó területekhez, szervekhez. Mostanság gyakran alkalmazzák gyomor- és vastagbéltükrözésnél, esetleg hólyagtükrözéssel egybekötött kőeltávolításkor.

Az endoszkópia, azon belül is a minimálisan invazív sebészet (rövidítve MIS) az 1900-as évek második felében megfigyelhető technikai újításokkal érte el mai színvonalát, amikor is olyan úttörő orvosi technológiák jelentek meg, melyeknek alkalmazásával a beteget nem kell felnyitni, hanem az orvost lehet úgymond "bejuttatni" a megbetegedés helyére, a lehető legkisebb műtéti sebzéssel.

A laparoszkópos eljárásról és az alkalmazási területekről részletesebben Dr. Illanitz Elemér, a Dr. Rose Magánkórház orvosigazgatója beszél.

"A beavatkozásokat speciálisan laparoszkópos beavatkozásokhoz kifejlesztett eszközökkel végzik. A módszer hatékonyságát esztétikai szempontból az biztosítja, hogy a kamerát és az eszközöket is maximum 1 cm-es bőrmetszéseken keresztül vezetik a műtéti területre, de több eszköz számára akár egy mindössze 5 mm-es bőrmetszés is elegendő.

Egyes műtéti típusoknál, amikor is egy beteg szervet vagy szervrészletet kell eltávolítani, annak mérete természetesen nem mindig teszi lehetővé, hogy valamelyik metszést ne kelljen meghosszabbítani, de még ezekben az esetekben is általában elegendő egy néhány centiméteres metszés. Példaként említem, hogy egy daganatos vese - mely tokjával együtt általában 15-20 cm legnagyobb átmérőjében - is eltávolítható egy nagyjából 10 cm-es metszésből, vagy akár egy ökölnyi méretű mióma is kioperálható laparoszkópos műtéttel. Összehasonlításként egy ugyanilyen vese vagy egy ekkora mióma eltávolítása hagyományos technikával 30 cm-es metszést igényel. Bár a műtéti idő hosszabb lehet ezzel a műtéti technikával, a beteg csak jól járhat, és ez mindannyiunk érdeke.

A kicsi behatolásoknak köszönhetően, a hagyományos műtétekkel szemben a sebgyógyulással kapcsolatos szövődmények száma is minimálisra csökkent, hiszen a kisebb sebfelületek jóval kisebb behatolási kaput biztosítanak az esetleges sebfertőzések számára, valamint csökkent a műtéti utóvérzések száma is. A kis behatolások mindemellett biztosítják azt is, hogy a laparoszkópos technikával operált betegek műtét utáni fájdalma minimális, így fájdalomcsillapító-igényük jelentősen kisebb, mint a hagyományos műtéti technikával operált betegek esetében.

Mindezen előnyök eredménye pedig, hogy a laparoszkópos műtétek után a páciensek gyakran már a műtét másnapján úgy mehetnek haza a kórházból, hogy átlagos napi életüket élhetik, és munkába való visszaállásuk sem haladja meg a 7-10 napos időtartamot."

Végezetül összefoglalásképpen néhány kiemelt terület, ahol biztonsággal lehet alkalmazni a MIS-eljárásokat:

Sebészet

  • cholecystectomia (epehólyag-eltávolítás)
  • lágyék-, hasfali-, köldöksérvműtétek
  • appendectomia (féregnyúlvány eltávolítása, "vakbélműtét")
  • fundoplicatio (reflux-betegség kezelése)
  • mellékveseműtétek
  • vékonybélműtétek
  • vastagbélműtétek
  • végbélműtétek
  • hasi nyirokcsomó-biopszia
  • diagnosztikus, exploratív laparoszkópia

Nőgyógyászat

  • petefészekműtétek (ciszta, tumor)
  • méhen végzett műtétek (mióma-eltávolítás)
  • endometriózis miatt végzett beavatkozások
  • méhen kívüli terhesség miatti műtétek
  • sterilizáció

Ortopédia

  • arthroszkópos beavatkozások (térdműtétek, porc-, keresztszalag-sérülések)

Urológia

  • veseműtétek (tumor, ciszta)
  • prosztataműtétek

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -2 °C

Borult lesz az ég, és északnyugat felől egyre többfelé elered az eső, ami estétől többfelé átválthat havas esőbe, főként az Északi-középhegység és a főváros tágabb térségében havazásba is. A délies szél többfelé élénk, az Északnyugat-Dunántúlon helyenként erős lehet. Késő estére -1 és +3 fok közé hűl le a levegő. Vasárnap hajnalra egy melegfront érte el a térségünket, ami sokaknál váltott ki kellemetlen panaszokat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra