Külsőnk sokat elárul pajzsmirigyünkről

Minden korosztályban előfordulhat, de különösen a 40 feletti nők körében gyakoriak a pajzsmirigybetegségek. A gyakorlott szakember számára külső jelek is segítik a diagnózist.

Hogy pontosan melyek ezek, arról Prof. Balázs Csaba endokrinológus, az Endokrinközpont orvosa beszélt a Prima Medica Szakmai Napon tartott előadásában.

Már kézfogásunk is sokat elmond

Attól függően, hogy alul- vagy túlműködik-e ez az apró, de szervezetünk számos területére nagy hatást gyakoroló szerv, különböző tüneteink jelentkezhetnek. A pajzsmirigy-túlműködésben szenvedő beteg feltűnően ideges, ingerült, fénylő szemei mellett meleg, nedves tenyere is árulkodik állapotáról. Izzadékony, rosszul viseli a meleget. A beszélgetés során aztán az elbeszélése rendszerint megerősíti a jól látható jeleket: alvászavarra, fokozott étvágy mellett fogyásra, fokozott bélmozgásra, hasmenésre panaszkodik. Túlműködés esetén gyakoriak a szívritmuszavarok is, továbbá a szájszáradás, a nyelészavar, nőknél a menstruációs zavarok, a vetélés.

A különböző pajzsmirigybetegségek egyre több ember életét megkeserítik világszerte, mégis sokan nincsenek tisztában rejtélyes, ám létfontosságú szervünk működésével. Következzenek tények és érdekességek a pajzsmirigyről !

Árulkodó arcvonások

Puffadt arc és szemek, különösen pedig a külső szélén ritkuló szemöldök jelzi, ha alulműködik a pajzsmirigy. A ritkuló hajkorona, az elvékonyodó hajszálak, a száraz bőr, a struma miatt megvastagodott nyak, a mély hang és a körmön észrevehető hosszanti csíkok megjelenése is erre utal. Ha ezek mellett a páciens fáradékonyságra, feledékenységre, aluszékonyságra, hízásra, szorulásra, depressziós tünetekre panaszkodik, akkor ez tovább erősíti a felvetést. Jellemző még, hogy az alulműködéssel küzdő betegek gyakori éjszakai izomgörcsök és fázékonyság (hidegintolerancia), illetve meddőség miatt fordulnak orvoshoz.

Puffadt arc és szemek jelzik, ha alulműködik a pajzsmirigy
Puffadt arc és szemek jelzik, ha alulműködik a pajzsmirigy

A pajzsmirigy-alulműködés tünetei gyakorisági sorrendben

Balázs professzor előadásában ismertette azt a listát, amely tapasztalatai szerint a pajzsmirigy-alulműködés tüneteinek előfordulását jelzi, a tünetek gyakoriságának sorrendjében. Eszerint a betegség a legtöbb esetben fáradékonysággal és gyengeséggel kezdődik. Ezt követően az alábbi tünetek fordulnak elő:

  • érdes, száraz bőr
  • puffadt arc és végtagok
  • lassú szívműködés
  • hideg végtagok, állandó hidegérzet
  • hajhullás
  • koncentrálási nehézség, romló memória
  • székrekedés
  • rossz étvágy melletti testsúlynövekedés.

A TSH csapdája

A fentiek alapján jól látható, hogy már a külső jelek is sokat elárulnak a pajzsmirigy rendellenes működéséről, azonban a diagnózishoz több vizsgálat elvégzésére is szükség van. A fizikális vizsgálat, a pajzsmirigy tapintása mellett az ultrahang is fontos információkat árul el, ám a legismertebb kétségkívül a TSH-szint ellenőrzése laborvizsgálattal. Sajnos sokan úgy hiszik, hogy ez az adat, a TSH értéke önmagában elegendő bizonyíték annak eldöntésére, hogy a beteget kezelni kell-e pajzsmirigybetegség miatt, vagy sem. Pedig a TSH-érték mellett más laborvizsgálatokat - fT4-et és anti-TPO-t - is fontos elvégeztetni, illetve a TSH értékelését minden esetben személyre szabottan kell elvégezni. Mennyiségét ugyanis több tényező is befolyásolja: Balázs professzor előadásában kiemelte, hogy ilyen például az életkor is. "Míg 40 éves korban például a 8-as TSH érték magasnak számít, addig 60 év körül már a normál tartományba esik. Kezelni tehát minden esetben személyre szabottan a beteget kell az összes tünet és vizsgálati eredmény függvényében."

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +14 °C

Erőteljes marad a felhőképződés. Az északkeleti harmadban átmenetileg csökken a csapadékgócok számossága, miközben délnyugat felől további záporok, zivatarok érkeznek, képződnek. Éjjel egyre inkább az eső, záporeső válik jellemzővé. Az északkeleti szelet főleg északkeleten kísérik élénk széllökések, de záporok, zivatarok környezetében előfordulhatnak erős széllökések is. Hajnalban általában 10 és 15 fok között alakul a hőmérséklet. Fronthatás napközben nem okoz kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra