Mi a mellékpajzsmirigy?

Szervezetünk megfelelő kalciumszintjének kialakításában alapvető fontosságú a mellékpajzsmirigy, amely nem megfelelő működése akár életveszélyes állapotot is előidézhet. Éppen ezért érdemes tisztában lenni a főbb tünetekkel.

A mellékpajzsmirigyek a pajzsmirigy lebenyei mögött helyezkednek el, általában 4-6 darab van belőlük, de számuk egyénenként változó, akár az egy tucatot is elérhetik. A mirigyek feladata a kalcium anyagcseréjének szabályozása, amelyet a parathyreoid nevű hormon (PTH) kiválasztásával képesek ellátni.

Ez a hormon a vér alacsony kalciumszintje esetén a csontokból szabadítja fel a szükséges ásványi anyagot, egyben csökkenti a vese kalcium kiválasztását. Ahhoz, hogy elegendő kalcium kerüljön a szervezetbe, a hormon elősegíti a D-vitamin képződését is.

A szervezet kalciumháztartása igen szűk keretek között enged csak meg ingadozást, ezért a mellékpajzsmirigyek megfelelő működése kiemelt fontosságú. Ennek értelmében a szervhez kapcsolható betegségnek az alul- vagy túlműködés az alapja.

A légzőizmok görcse révén életveszélyt okozhat a mellékpajzsmirigy nem megfelelő működése
A légzőizmok görcse révén életveszélyt okozhat a mellékpajzsmirigy nem megfelelő működése

Csontritkulást is okozhat a túl sok kalcium a vérben

Túlműködés (hyperparathyreoidismus) oka lehet a mellékpajzsmirigy túlfokozott termelése mellett az is, ha a kalciumszint szélsőséges csökkenését a szervezet a PTH hormon mennyiségének növelése révén igyekszik ellensúlyozni.

Ilyen esetekben a vér kalciumszintje megnövekszik, ami számos panaszt okozhat, így előidézhet fogyást, székrekedést, étvágytalanságot, puffadást, de akár pszichés problémákat is. Ha a kalciumszint éveken keresztül magasan marad, az szívritmuszavarhoz, magas vérnyomáshoz, gyomorfekélyhez, vesekőképződéshez, csontritkuláshoz, ízületi fájdalmakhoz és izomgyengeséghez is vezethet.

Szervezetünk kalciumszintjében természetesen alapvető szerepet játszik maga a kalciumfogyasztás is. Az ideális napi szükségletről megoszlanak a vélemények .

Amennyiben gyógyszeres kezelés hatására nem javul a beteg állapota, a mellékpajzsmirigyet műtétileg el kell távolítani.

Életveszélyes izomgörcsök

A túl alacsony PTH-szint lehet a alulműködés (hypoparathyreoidismus) következménye, amely általában pajzsmirigyműtétek után alakul ki, amikor a beavatkozás során eltávolítják a mellékpajzsmirigyet. A probléma emellett ugyanakkor veleszületett rendellenesség is lehet, illetve a szervezet reakciója túl magas kalciumszintre.

Ebben az állapotban csontrendszeri és idegrendszeri elváltozások, érzészavarok és izomgörcsök jelentkezhetnek tünetként. Gyermekeknél lelassulhat a fejlődés, továbbá károsodhat a fogzománc.

A panaszok észlelése esetén, különösen a görcsös tünetek kapcsán azonnal orvosi segítséget kell kérni, a légzőizmok görcse ugyanis életveszélyes állapotot is előidézhet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

A Tiszántúl mellett a Dunántúlon is szakadozik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre is kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra