A víz által terjesztett fertőzések olyan betegségekre utalnak, melyek elsősorban a fertőzött vízzel való kontaktus során kerülnek be az emberi szervezetbe. A fertőzés bekövetkezhet, ha a vizet megisszuk, abban mossuk meg a zöldségeket és gyümölcsöket, ha ételt készítünk ezzel, vagy fürdés során is. A víz által terjesztett betegségek okozói lehetnek baktériumok , vírusok vagy akár paraziták is.
A fertőzött víz súlyos betegségeket is okozhat
A legtöbb víz által terjesztett betegség az emésztőrendszer érinti, de mivel természetesen a kórokozók is sokfélék, a tünetek is sokféle formában jelentkezhetnek. A leggyakoribb tünetek közé tartozik a hasfájás és a hasi görcsök, a fáradékonyság, a puffadás, a hányás, a hasmenés, a fogyás, a láz, a gyengeség. Gyakoriak lehetnek az influenzára emlékeztető tünetek is. Bizonyos betegségeknél, így a vérhasnál vagy a Campylobacter jejuni fertőzésnél a széklet véres lehet. A paraziták okozta betegségeknél emellett bőrtünetek (például kiütések, bőrviszketés), véres vizelet, májproblémák is jelentkezhetnek.
A víz által terjesztett betegségek ellen a legjobb védekezés hosszú távon a megfelelő szennyvízhálózat kiépítése, vagyis annak megakadályozása, hogy a szennyvíz vagy egyéb szennyező anyagok, elsősorban az emberi és állati ürülék a tiszta ivóvízbe jusson.
A víz által terjesztett betegségek elleni küzdelemben emellett nagy szerepe van annak, hogy a vizet különböző módszerekkel megtisztítsuk. Ez történhet vegyi anyagokkal, szűrőkkel, ultraibolya sugarakkal, de a legrégibb és egyben az egyik leghatékonyabb módszer a forralás. A forralás során ugyanis a legtöbb betegséget okozó mikrobát elpusztíthatjuk. A forralás során minimum hatvan fokra kell felmelegíteni a vizet, és legalább öt percig javasolt forralni. A forralás azonban csak ideiglenes megoldás, ha a forralt vizet hosszabb ideig állni hagyjuk, akkor abban újra elszaporodhatnak a betegségeket okozó mikrobák.