Rektovaginális sipoly: rémisztő női betegség

A rektovaginális sipoly kóros összeköttetés, járat kialakulását jelenti a hüvely és a végbél között, amelyen keresztül béltartalom jut a végbélből a hüvelybe. Ilyenkor a széklet jelenléte akadályozza a gyógyulást is, mivel állandó gyulladást és bakteriális fertőzést tart fent.

Rektovaginális sipolyt alapvetően tályogok, krónikus gyulladások, sérülések vagy daganatok hozhatnak létre. A krónikusan fennálló, elhanyagolt gyulladás következtében létrejövő tályog az adott testüreg falán áttörhet a szomszédos testüregbe, azaz a végbélből a hüvelybe, vagy fordítva. Ennek hátterében bármilyen gyulladásos bélbetegség - például krónikus bélgyulladás vagy Crohn-betegség - állhat. Ugyan ritkán, de sipoly kialakulhat elhanyagolt diverticulitis (a vastagbélfal kiboltosulásának gyulladása) miatt is.

Ennél jóval gyakrabban okoz rektovaginális sipolyt baleset, illetve műtéti sérülés, régen pedig sokszor alakult ki szülészeti szövődményként is ez a probléma. Nőgyógyászati beavatkozások során, helyreállító műtéteknél, így például hüvelyplasztikánál, hüvelysérülés, gátrepedés, gátmetszés ellátásánál vagy méhsüllyedés miatti operációnál mélyre helyezett, végbél falán áthaladó öltés nyomán is kialakulhat szövődményként sipoly. Idegentest is okozhat sipolyt, amelyek egy része trauma során alakul ki, de ritkán hüvelyi eszközök, így például pesszárium okozhatja.

A rektovaginális sipoly szülészeti szövődmény is lehet
A rektovaginális sipoly szülészeti szövődmény is lehet

Árulkodó tünetek

A legfőbb tünet a hüvelyen keresztül történő nem akaratlagos székletürítés, a bélgázok távozása, illetve a bűzös hüvelyfolyás. Jellemző tünet a sipoly miatti gyulladás következtében kialakult fájdalom és a környező bőr gyulladása is. Ha a sipoly kis átmérőjű, akkor előfordulhat az is, hogy a tünetek nem állandóak, hanem csak időszakosak.

Ritkán, de előfordul, hogy a rektovaginális sipoly látható: ez esetben az orvosok már a nőgyógyászati vizsgálat vagy a végbélvizsgálat során azonosítani tudják. Ha a sipolynyílás nem látszik - ami a gyakoribb -, akkor felismeréséhez kontrasztanyagos röntgenvizsgálatra van szükség.

Műtét a megoldás

A problémát műtéttel lehet gyógyítani, ennek kivitelezése pedig mindig attól függ, hogy a járat pontosan honnan indul és hova vezet. Az operáció minden esetben bonyolult, csak gyulladásmentes időszakban, alapos előkészítés és béltisztítás, antibiotikus kezelés után végezhető el. Arra van tehát szükség, hogy a sipoly nyugodt legyen, a körülmények pedig tiszták. Előfordulhat, hogy a sérült terület műtét utáni gyógyulása érdekében fel kell helyezni egy ideiglenes, hason keresztüli bélkivezetést, úgynevezett sztómát . Ez a székletet tereli el a frissen műtött területről, amelyet általában 6 hét után lehet zárni.

A "hátsó fertály", az emésztőcsatorna legalsó szakasza, a székletürítésre szolgáló szervek és a körülöttük lévő külső bőrfelület is nagyon sérülékenyek, több nagyon kellemetlen és veszélyes elváltozás fordulhat elő ezen a területen.

A műtét során mindig a gyulladásos szöveteket távolítják el, majd az érintett területek kimetszése után a végbélnyálkahártyát, az izomréteget és a hüvelynyálkahártyát is egyesítik. Amennyiben a műtét nem sikeres - ami a krónikus gyulladásos környezet miatt gyakran előfordul - minimum három hónapnyi várakozás után meg lehet ismételni a beavatkozást.

A műtétet követően speciális diétára van szükség, különösen akkor, ha hasfalon keresztüli bélkivezetés nem történt. A szexuális kontaktus három hónapig tiltott, viszont az intim torna hasznos lehet.

Ha a rektovaginális sipoly nem daganatos eredetű, teljes lehet a gyógyulás, bár a műtét ez esetben is nehéz, gyakran megesik, hogy a beavatkozást ismételni kell.

Bővebb leírást a Betegségek A-Z rektovaginális sipoly szócikkében olvashat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra