Trombózis után is fontos ez a vizsgálat

A mélyvénás trombózis diagnosztikájában igen fontos szerepe van az ultrahangos vizsgálatnak, melynek során látható a vérrög, illetve az, hogy mely területet zárt el és milyen mértékben. A vizsgálat azonban nemcsak a diagnózis felállításához szükséges, hanem az utánkövetésben is lényeges.

Az erek vizsgálatában nagy jelentősége van az ultrahangos ellenőrzésnek, mellyel mind az artériák, mind a vénák állapota jól megfigyelhető. Normál, egészséges esetben az erek fala rugalmas, nincs rajta vagy a rétegei között meszesedés, lumenük szabad, plakkoktól, thrombusoktól (vérrögöktől) mentes, a vér áramlási sebessége normális. A mély- és felületes vénákban számos billentyű található, melyek normális esetben megakadályozzák a vér visszaáramlását. Amennyiben valamilyen probléma adódik, az igen változatos tünetekben nyilvánulhat meg, attól függően, hogy a test mely részén keletkezik a zavar, és az milyen fajtájú, mértékű. Meglehet, hogy a beteg észre sem veszi a problémát, ám súlyos esetben hirtelen életveszélyes állapot is bekövetkezhet.

Ha valaki mélyvénás trombózis tüneteit érzi, azonnal forduljon orvoshoz!
Ha valaki mélyvénás trombózis tüneteit érzi, azonnal forduljon orvoshoz! Fotó: Getty Images

Alsó végtagi vénák vizsgálata

Az alsó végtagi vénák vizsgálata több okból szükséges lehet: például mélyvénás trombózis diagnosztizálása céljából, utánkövetés gyanánt, visszértágulatok esetén, a vénabillentyűk ellenőrzése miatt, felületes erek gyulladása esetén. Ha a családban előfordult visszeresség, még a tünetek jelentkezése előtt felfedezhet az ultrahang olyan eltéréseket (például elégtelenül záródó billentyűket), melyek ismerete fontos lehet a megelőzés szempontjából. A következő tüneteknél érdemes a vizsgálaton részt venni:

  • mélyvénás trombózis gyanújakor (fájdalom, livid elszíneződés, az alsó végtag körfogatának növekedése, feszülő érzés)
  • gyulladás (bőrpír és fájdalom) egy-egy adott ér mentén
  • visszértágulatok (tervezett műtét előtt is)
  • nehézlábérzés
  • lábszárfekély

Hogyan előzhetjük meg a trombózist? Részletek!

Ha valaki mélyvénás trombózis tüneteit érzi, azonnal forduljon orvoshoz! Amennyiben a color duplex ultrahangvizsgálat igazolja az akut trombózis tényét, a radiológus azonnal kórházi kezelést javasol, hiszen az embóliaveszély miatt ez életveszélyes állapot. Érdemes tudni, hogy trombózis esetén az utánkövetésben is fontos szerepe van a vénás ultrahangnak, ugyanis ekkor megállapítható, hogy a kezelés hatására milyen mértékben szabadult fel (rekanalizálódott) a korábban elzárt véna, szervült-e a vérrög , milyen mértékben károsodtak a vénabillentyűk. Mindezek ismerete fontos a további kezelés megállapításához.

Az alsó végtagon nem csak mélyvénás trombózis okozhat panaszokat. Előfordulhat a felszíni vénák kitágulása, kanyargóssá válása (visszértágulat), gyulladása, trombózisa, valamint hosszan tartó keringési elégtelenség esetén lábszárfekély is. A visszértágulat igen gyakori állapot, mely táptalajául szolgálhat trombózisnak és fekélynek is, így célszerű komolyan venni, nem csupán esztétikai hibaként tekinteni rá. Ultrahangos vizsgálattal megállapítható a visszértágulat oka, súlyossága, kiterjedése, és ellenőrizhetők a vénabillentyűk. Visszérműtét előtti kivizsgálás lényeges része ezek ellenőrzése - mondja dr. Horváth Ilona, az Ultrahangközpont radiológusa.

Hogy néz ki a vénás erek vizsgálata?

A vizsgálat teljesen fájdalommentes, valamint nem jár sugárterheléssel, így várandósoknál is elvégezhető. A vizsgálat legalább 30 percet vesz igénybe, melynek során a panaszos végtagot a combtőtől a bokáig áttekintik, szükség esetén (visszértágulat vizsgálatakor) álló helyzetben is. Minden elváltozást dokumentálnak, a páciens pedig azonnali írásos és képi eredményre, leletre számíthat. Fontos megemlíteni, hogy jóval ritkábban, de kialakulhat a felső végtagi vénákban is trombózis, ami hasonlóan jól vizsgálható ultrahanggal. A végtagi artériák állapotáról is képet nyerhetünk ultrahangvizsgálattal. Láthatók a fali meszesedések, szűkületek, elzáródások.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra