Évi több mint 150 beteg ébred fel műtét közben - altatástól függetlenül. Két brit altatásügyi szakmai intézmény kutatói egy év lefolyása alatt több mint három millió operáció menetét követték szemmel: elmondásuk szerint minden 19 ezer beavatkozásra jut egy felébredés.
Ezen esetekben pánikról, fájdalomról, fulladásról számoltak be, a legaggasztóbb mindenki számára pedig a bénultság volt, illetve az, hogy nem tud kommunikálni. Egy személyazonosságát feltárni nem kívánó beteg arról számolt be például, hogy 12 éves korában fogszabályzóműtétje közben ébredt fel és 15 évvel később még mindig rémálmai voltak olyan szörnyekről, amelyek megbénítják őt álmában. Csak azután szűntek meg ezek a rémálmok, hogy a kutatóknak elmondta ezt a történetet és fejében összekötötte a tényeket.
A kutatók a következő összefüggéseket találták az esetek megvizsgálása után: az esetek 90 százaléka akkor történt, amikor izomlazítókat (amelyek segítenek műtét közben lebénítani az izmokat) kombináltak az öntudatot tompító gyógyszerekkel. Előfordulhat, hogy egyes páciensek rossz arányban kapják meg ezeket a gyógyszereket, ugyanis ilyenkor lebénulnak, de még tudatuknál vannak.
Voltak beszámolók olyan esetekről is, amikor altatás alatt lévő nők császármetszésre jut egy olyan eset, amikor az elaltatott valamilyen szinten felébred.
A többi ébredés hátterében korábbi tüdő- és szívoperációkra gyanakodnak, illetve súlytöbbletre. 17 esetben pedig a gyógyszerekkel volt probléma.
A szakemberek úgy vélik, egyfelől az operációk kezdete előtt át kellene futni egy listán, hogy megnézzék, van-e esélye egyáltalán a betegnek felébredni műtét közben , másfelől egy kampányt kellene indítani azon páciensek számára, akik felébredtek már műtét közben és emiatt valamilyen kart szenvedtek. Azt viszont mindenesetre le kell szögezni: az ilyen esetek kifejezetten ritkán történnek meg.