Van, amit jobb nem piszkálni
Természetesen, ha valaki kíméletesen, a megfelelő előkészületek (például fertőtlenítés) után nyom ki időnként egy-egy pattanást , azzal biztosan nem teszi tönkre a bőrét. Nagyobb baj az, hogy sokan minden apró bőrhibának nekiesnek, és olyanokat is piszkálni kezdenek, amelyeket jobb lenne békén hagyni, vagy mert rövid időn belül maguktól is elmúlnak, vagy mert szakember segítségére van szükség ahhoz, hogy megszabaduljunk tőlük.
A benőtt szőrszálak például viszkethetnek és nem is túl szépek, de ha nyomkodjuk vagy kapargatjuk ezeket, akkor megsértjük a bőrt, és ezzel gyulladást, elfertőződést kockáztatunk - ez különösen akkor veszélyes, ha egyébként is frissen szőrtelenített bőrfelületen alakul ki a benőtt szőrszál. Ha nyomkodjuk, akkor akár olyan seb is kialakulhat, mely nagyon nehezen gyógyul.
A herpeszt tilos nyomkodni
Gyakran olvasható, de rendkívül rossz tanács az, mely szerint a herpeszt is ki kell nyomni , mint egy pattanást, mert ezzel meggyorsítható a gyógyulás. Valójában azonban ha piszkáljuk ezeket a hólyagokat, csak azt kockáztatjuk, hogy újabb herpeszek alakulnak ki. A belőlük távozó folyadékban számtalan vírust szabadíthatunk el, így ha kinyomjuk, ezek a bőr egyéb felületeire jutva újrafertőzhetnek. A legtöbb herpesz egy-két héten belül magától is meggyógyul, de vény nélkül kapható kenőcsökkel, krémekkel meggyorsíthatjuk ezt a folyamatot.
A milia ("gríz") apró, fehér, kemény cisztaszerű bőrhibákként jelentkezik, hasonlít ugyan a pattanásra, de nem lehet kinyomni, és nem is érdemes ezzel kísérletezgetni. Az állandó piszkálás miatt csak sebessé válik a bőr, kipirosodhat, begyulladhat és irritálttá válhat - a milium pedig pontosan ugyanolyan marad, mint korábban. Ezeket az elváltozásokat kozmetikus vagy bőrgyógyász tudja eltávolítani.
A keratosis pilarisnak nevezett bőrelváltozás általában a felső karon jelentkezik. Ez tulajdonképpen a keratin nevű anyag felgyülemléséből, összetömörüléséből áll, a felgyülemlett keratin pedig eltömítheti a szőrtüszőket, anélkül, hogy gyulladást okozna bennük. Ha megpróbáljuk kinyomni ezeket, a gyulladást kockáztatjuk vele. Sokkal jobban járunk, ha valamilyen kíméletes savat (például szalicil- vagy glikolsavat) tartalmazó peeling segítségével kezeljük az adott területet, ezzel ugyanis anélkül tudjuk eltávolítani a felesleges keratint, hogy a bőrünket megsértenénk.
Vigyázzunk a cisztás pattanással
A nagy, fájdalmas, cisztás pattanásokat se próbáljuk meg otthon kinyomni. Ezek ugyanis a bőrben mélyen helyezkednek el, és általában súlyos gyulladás is kíséri ezeket. Ha piszkáljuk ezeket a cisztákat, akkor azt kockáztatjuk, hogy a gyulladás, illetve a kialakuló sebek olyan hegeket okoznak, amelyek nagyon hosszú ideig megmaradnak, sőt nem is lehet őket teljesen eltüntetni. A cisztás pattanások kezelése szakorvos feladata, és az ő segítségével azt is ki lehet deríteni, hogy mi áll a kialakulásuk hátterében.