Azt már korábban is sejtették a tudósok, hogy a cukorbetegség és a depresszió között szoros az összefüggés, ám a kapcsolat mikéntjére nem találták a választ. Ráadásul a kapcsolat kétirányú: aki cukorbeteg, az nagyobb eséllyel lesz depressziós, és a depresszióval kezeltek között is jóval több a diabéteszes. Egy harvardi kutatás szerint a depressziós nőknél 17 százalékkal nagyobb volt a cukorbetegség kialakulásának esélye, mint az egészséges nőknél. Az antidepresszánsokat szedő nőknél 25 százalékkal volt nagyobb a rizikó. A cukorbeteg nők esetében 29 százalékkal nagyobb volt az esély arra, hogy depressziósak legyenek - az inzulinnal kezelteknél ez az arány pedig már 53 százalékra ugrott fel.
"A depresszió és a cukorbetegség közötti összefüggést két irányból is megközelíthetjük. Egyrészt, a tartós betegséggel, a diétával, az inzulinkezeléssel járó nehézségek és stressz könnyen okozhat depressziót" - írtk a tanulmány szerzői. "Azonban valószínű, hogy valamilyen biokémiai változás is meghatározó a depresszió és a diabétesz kapcsolatában."
Egy új kutatás során Nicolas Bolónak és dr. Donlad Simonsonnak sikerült felderítenie a két betegség közötti összefüggés biológiai okát is. A magas vércukorszinttel együtt jár a glutamát nevű neurotranszmitter magas szintje is - ezt vérvizsgálatok és MRI-vizsgálatok során fedezték fel. A glutamát magas koncentrációban befolyásolja az agyműködést, különösen az érzelmekért és az öntudatért felelős területeken.
"Ez az eredmény fontos orvosi változásokat indíthat el. A nemcsak a testére, hanem a lelkére is oda kell figyelni. Megállapításaink eredményeként személyre szabott terápiákat dolgozhatunk ki a betegek számára" - mondta dr. Bolo.