Hogyan válasszon cipőt a cukorbeteg?

A cukorbetegeknek különösen fontos odafigyelniük a lábuk egészségére, a diabétesz miatt kialakuló neuropátia miatt ugyanis nehezebb észrevenni a kisebb sebeket, fertőzéseket, ezek pedig könnyen sokkal súlyosabb bajokká válhatnak.

Nagyon sokan rutinból vásárolnak maguknak cipőt és annak ellenére, hogy az üzletben, a próba során kényelmesnek tűnik, amit választanak, később mégis problémákat okozhat. Nemcsak a cipő hosszát kell figyelembe venni, hanem a szélességét is! A túl kicsi cipő szoríthat és akadályozhatja a megfelelő véráramlást, a túl nagy viszont könnyen kidörzsölheti a lábat, vízhólyagokat okozhat. Ne feledjük azt sem, hogy a szorosság nem tévesztendő össze a megfelelő alátámasztással! Ha az első próba alkalmával a cipő nem tökéletesen kényelmes, ne vegyük meg, ne várjuk azt, hogy később betörjük vagy kitágítjuk.

Mindig a nap végén próbáljunk, vásároljunk cipőt, ilyenkor ugyanis egy kicsit megdagad a lábunk (ez természetes jelenség), és így biztosan megfelelő méretű cipőt veszünk. Ha ilyenkor is jó, reggel is kényelmes lesz.

Lábak és idegek Bár a cukorbetegségnek több súlyos szövődménye is van, az egyik legsúlyosabb gondot mégis a diabéteszes neuropátia és az abból kialakuló ún. diabéteszes láb jelenti, éppen ezért érdemes rá odafigyelni. Tudjon meg többet a témáról ! Ne vegyünk hegyes, szűk orrú cipőt, inkább olyan fazont részesítsünk előnyben, mely elegendő mozgásteret hagy a lábujjaknak, nem nyomja össze őket. Így sokkal kisebb az esélye annak, hogy bőrkeményedések, tyúkszemek vagy vízhólyagok alakulnak ki, ezzel pedig azt is elkerülhetjük, hogy a sebek fekélyessé váljanak, elfertőződjenek.

Ha a cipőnek kivehető talpbetétje van, azt külön is vizsgáljuk meg, például úgy, hogy kivesszük és ráállunk. A betétnek is illeszkednie kell a lábhoz, mert ha nem megfelelő a mérete, könnyen összegyűrődhet és nyomhatja a lábunkat, akár sebeket, vízhólyagokat is okozhat.

Cukorbetegként a megfelelő cipő különösen fontos

Cukorbetegként a megfelelő cipő különösen fontos

Ne viseljünk magas sarkú cipőt , mert az túlságosan nagy nyomást gyakorol a talppárnákra. Ha már sérültek az idegek, nem biztos, hogy észrevesszük, ha a területen vízhólyag, bőrkeményedés vagy seb alakul ki. A magas sarkú cipők emellett egyensúlyzavarokat is okozhatnak, és könnyebben eleshetünk bennük.

A cukorbetegeknek nem ajánlottak a nyitott orrú, pántos szandálok, flip-flopok sem. A pántok erősen dörzsölhetnek, sebeket okozhatnak. A nyitott orrú cipőkben könnyebben megsérülnek a lábujjak, és annak is nagyobb az esélye, hogy apró kövek kerüljenek a talpunk alá, és sebeket okozzanak. A sérülések elkerülése érdekében ne mászkáljunk mezítláb, különösen a szabadban vagy ismeretlen helyen - a neuropátia egyeseknél olyan mértékű lehet, hogy még azt sem érzik, ha üvegszilánkba lépnek!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra