Cukorbeteg? Előzze meg a lábamputációt!

A diabéteszes lábsebek okozhatnak alsó végtagi amputációt, ezáltal fogyatékosságot a betegnek, mely hosszantartó kórházi ellátást igényel, és gyakran elhalálozással is végződhet. Hogyan, mivel kezelhetők a cukorbetegség okozta lábsebek és fekélyek?

Magyarországon a nem baleset okán végzett lábamputációk mintegy 70 százaléka(!) cukorbetegség eredetű. Egyik szövődménye, a fekélybetegség, annak is legsúlyosabb és legmakacsabb változata, a lábszárfekély okozta sebek - a beteg tájékozatlansága miatt történő - elhanyagolásának, a probléma elbagatellizálásának következménye.

Sokszor nem figyelnek lábukra eléggé az érintettek, pedig minden második ilyen műtét megelőzhető, elkerülhető lenne - a probléma súlyosságának felismerésével, megfelelő sebkezeléssel és egy hatékony alternatív gyógymóddal, az ún. lökéshullám terápiával lábakat lehetne megmenteni.

Diabétesz - alattomos betegség

Kilencszázezerre tehető hazánkban a nyilvántartott diabéteszes betegek száma. Közel 2,5 millióan lehetnek viszont azok, akiknél még nem alakult ki a betegség, de a helytelen életmód miatt a veszélyeztetett kategóriába tartoznak. A világon megközelítőleg az emberek 7 százaléka szenved cukorbetegségben, és az arányszám évről évre növekszik.

"A cukorbetegség a szervezet glükóz (szőlőcukor) feldolgozási zavara, melynek oka a hasnyálmirigy által termelt inzulin nevű hormon hiánya, vagy a szervezet inzulinnal szembeni érzéketlensége" - mondta dr. Darabos Gábor, a Harmónia Gyógyászati Centrum érsebésze. "A betegség tünetei igen változatosak lehetnek. A véletlenül felfedezett - laborvizsgálat által felderített - esettől kezdve a diabéteszes kómáig számos tünet előfordulhat. A leggyakrabban a sok folyadék fogyasztása mellett jelentkező jelentős mennyiségű vizeletürítés, és a nagy mennyiségű étkezés ellenére kialakult fogyás azok a jelek, melyek esetén gondolni kell erre" - tette hozzá.

A baj nem jár egyedül!

Az érsebész szakember a diabétesz szövődményei közül a közepes és nagy átmérőjű verőerek károsodására hívta fel elsősorban a figyelmet. "A kis verőerekben és a hajszálerekben is fellép elváltozás, amely a vesében és a szemben mérhető leginkább. Emellett súlyosan rombolja a lábfejen lévő idegek működőképességét, ami neuropathia (a cukorbetegség egyik gyakori és súlyos, az idegrendszer károsodásával járó szövődménye) kialakulásához vezet. A diabétesz legkomplexebb szövődménye a diabéteszes láb szindróma , amely az erek és az idegek károsodásából tevődik össze. Utóbbi miatt a nyomásnak kitett helyeken (ahol a beteg nem érez fájdalmat) gyorsan alakulhat ki keringési zavar, ami gyorsan fekély kialakulásához vezet. Ráadásul a talpi fekélyek esetén pillanatokon belül felülfertőződik a seb. Tekintettel a talp bőrének "vékonysága miatt" a fertőzés gyorsan elérheti a csontokat, ami csontvelőgyulladás formájában jelentkezhet. Vagyis az érzéskiesés miatt észrevétlenek maradnak a sérülések, a láb izomzata sorvad, a lábfej deformálódhat. Éppen ezért kiemelt fontosságú a fertőzések megfelelő és tartós kezelése" - hangsúlyozta dr. Darabos Gábor.

Külső tünetek

"Diabétesz esetén a magas vércukorszint egyik következménye, hogy a bőr elvékonyodik, szőrtelenné, sérülékennyé és szárazzá válik, a talp nyomáspontjain bőrkeményedések jelentkeznek, fertőzésre hajlamos. Első fertőzésként ép lábon általában lábgombásodás jelenik meg. A legsúlyosabb állapotban szövetelhalás (gangréna) is kifejlődhet. A kezeletlen vagy rosszul kezelt betegeknek, akiknek sokszor és tartósan magas a vércukorszintjük, mintegy 10 év alatt előbb- utóbb számolniuk kell komplex szövődményekkel, köztük a lábbal kapcsolatosakkal. A szövődményeket több tényező összejátszása okozza, melyek egymás hatását erősítik" - tudhattuk meg dr. Fekete László sebész szakorvostól.

A kezeletlen vagy rosszul kezelt cukorbetegeknek 10 év alatt előbb-utóbb számolniuk kell a szövődményekkel

A kezeletlen vagy rosszul kezelt cukorbetegeknek 10 év alatt előbb-utóbb számolniuk kell a szövődményekkel Ez a fajta sebkialakulás további egészségügyi gondokhoz és az életminőség romlásához vezet. Ugyanis fokozott a seb fertőzésveszélye, nő a sebbel járó fájdalom is, valamint a seb látványa is hagy kívánnivalót maga után. Számos esetben az amputáció következtében keletkezett seb az alapbetegség következtében szintén nehezen gyógyul. Ha pedig nem megfelelően óvja a beteg és kezeli, akkor pedig könnyen elfertőződhet, és elhanyagolt esetben ez további amputációhoz vezethet."Emiatt jelenleg Magyarországon évente kb. 4000 lábamputáció történik. Így egy diabéteszes beteg esetében minden apró vagy jelentéktelennek tűnő seb számít, melyek kezelését nem szabad figyelmen kívül hagynia! Statisztikák szerint a diabéteszes láb sérüléseinek legalább harmadát nem maga a beteg veszi észre" - tette hozzá Kincses János, a Magyar Cukorbetegek Országos Szövetségének elnöke.

Kiket is érinthet, és milyen gyakran fordul elő a lábszárfekély ? A lábszárfekély elvileg bármely életkorban előfordulhat, de elsősorban a középkorú és idősebb korosztályt fenyegeti, mivel nem önálló kórkép, azaz többnyire egyéb betegségek (leginkább érbetegségek) hatására alakul ki az emberi szervezetben. Ugyanis a korral az ilyen típusú megbetegedések kialakulása nő. A lábszárfekély nőknél és férfiaknál egyaránt előfordul.

Hogy gyógyít a lökéshullám-terápia?

Különféle fizikai energiák a gyógyászatban is jól hasznosíthatók, ilyenek például a lökéshullámok, melyek tulajdonképpen nagy erejű hanghullámok. Ezeket a hullámokat a bőrfelszín közelében létrehozva, a környező szövetek károsítása nélkül célzottan a problémás testtájékra irányítják, így különböző gyógyulási folyamatok indulnak el a kezelt területeken.

A lökéshullám-terápia pozitív hatásai

Vérkeringés fokozódás, új erek képződése, gyulladáscsök­kentés, anyagcsere javulás, izomlazítás, különböző mozgásszervi kórképek jelentős javulása, öngyógyító mechanizmusok beindulása a szervezetben. A neuropátiás diabéteszes láb fekélyek általában nem reagálnak jól a hagyományos kezelésekre, ezért kutatók számos új kezelési módozatra tettek javaslatot az elmúlt évek során, mint pl. az új kötések, növekedési faktorok, genetikailag módosított bőr és szövet pótlások, hiperbár oxigén terápia, negatív nyomású sebkezelés és más új megközelítési módok, melyek ösztönzik a sebgyógyulást. A kutatók kimutatták, hogy a helyi lökéshullám terápia serkenti a vascularis endothelialis növekedési faktort, javítja a vérellátást, fokozza a sejtosztódást és felgyorsítja a szöveti regenerációt és gyógyulást.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +2 °C
Minimum: +0 °C

Erősen felhős vagy borult lesz az ég. Főként a középső és déli országrészben várható havazás, havas eső, de a csapadékzóna nyugati és keleti gyengébb intenzitású részein eső is. Általában néhány centiméteres, míg elsősorban Baranyában és környékén jelentősebb hóréteg is kialakulhat. Az északi, északkeleti szél a Dunántúlon nagy területen megerősödik, olykor viharossá fokozódik, másutt estig legfeljebb csak megélénkül a légmozgás. Az erős szél délutántól a Mecsekben hófúvást is okozhat. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 4 fok között valószínű. Vasárnap hajnalra egy melegfront érte el a térségünket, ami sokaknál váltott ki kellemetlen panaszokat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra